Z nemocnic napříč krajem prakticky denně míří část covid pozitivních pacientů do jiných zařízení

5. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Devět pacientů z přeplněné náchodské nemocnice dorazilo v pořádku do nemocnice v Kyjově

V nemocnicích patřících pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je aktuálně hospitalizovaných více než 300 pacientů s nemocí covid-19. Další ale každým dnem přibývají a nemocnice tak část svých pacientů průběžně převáží do jiných zařízení. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček. 

Čtěte také

Krajské nemocnice využívají kapacity celé řady zařízení poskytujících především dlouhodobou ošetřovatelskou nebo rehabilitační péči. Covid pozitivní tak z nemocnic míří například do soukromého zařízení ve Dvoře Králové nad Labem. Tam mají aktuálně pro takové případy volných 20 míst, preferují ale pacienty, kteří už nejsou infekční.

Covidovou jednotku pro 11 lidí totiž mají plnou a rozšířit ji nemohou, chybí jim totiž plicní ventilátory. Další pacienti z nemocnic míří mimo jiné také do Žacléře, Hostinného, Borohrádku nebo Hospicu Červený Kostelec.

Na začátku roku zřídili speciální lůžka pro covid pozitivní pacienty z nemocnic ve Státních léčebných lázních Janské Lázně. Celková kapacita lázní pro covid pozitivní pacienty je 32 lůžek, vzhledem k personální situaci ale v Janských Lázních momentálně volnou kapacitu pro překlady z nemocnic nemají.

Devět pacientů z přeplněné náchodské nemocnice dorazilo v pořádku do nemocnice v Kyjově

Zmiňovaná lůžka obsazují vlastními pacienty, kteří jsou nakaženi koronavirem. Státní lázně navíc čekají na upřesnění, jestli se jich bude týkat nově nařízená povinnost pro lékaře a lékařské pracovníky, kteří by tak museli nastoupit do nemocnic. Pokud by tohle nastalo, musely by omezit péči o vlastní lázeňské hosty. Maximální kapacita zařízení, včetně dětské léčebny Vesna, je zhruba 700 míst, obsazena je aktuálně necelá polovina.

Čtěte také

V soukromých lázeňských zařízeních v Královéhradeckém kraji, tedy třeba v Lázních Bělohrad a nebo Velichovkách zatím žádní pacienti z nemocnic nebyli ani nejsou.

Vedení lázní jsou sice v kontaktu se zástupci Královéhradeckého kraje a nahlásili teoretickou kapacitu míst, kterou by mohli pro covid pacienty vyčlenit, ale třeba ve Velichovkách uvedli, že nejsou schopni splnit jednu z nastavených podmínek, aby v budově, kde takové pacienty hospitalizují měli i stravovací místo.

Podobné je to i v Lázních Bělohrad. Tam ale tvrdí, že pokud by dostali nařízeno pacienty z nemocnic přijmout, udělali by pro to maximum.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.