Z „Kociánky“ v Ústí nad Orlicí do světa! Na cestách s dobře naladěným houslistou Danielem Matejčou

Od triumfu na “Kociánce” v Ústí nad Orlicí v roce 2019 sice pár letu uteklo, ale do podhůří Orlických hor se mladý houslista stále rád vrací. Letos jako ambasador unikátní soutěže houslových nadějí, která překračuje významem hranice nejen regionu a republiky, ale stala se světovou. Navíc původně neplánovaně zaskočí i v porotě a některým ze svých nejlepších následovníků předá také ocenění. 

Se sympatickým Danielem Matejčou se ale zastavíme nejen v podhůří Orlických hor, podíváme se také do Japonska, Itálie, Německa nebo Francie či na sever - do Norska. Budeme v koncertních sálech, zajímavých městech i na horách, povíme si o oblíbeném autostopu. Jsou v Japonsku jiní posluchači než v Maďarsku, kde je napolovic doma?

I na to se ptám milovníka houslových děl Šostakoviče nebo Bartóka, kterého dokonce přirovnali i k rockovému kytaristovi Hendrixovi v klasické hudbě. A vy uslyšíte v dalším vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem.

Kde to má rád v Ústí nad Orlicí

Naše rozhlasové cestování s houslistou Danielem Matejčou - už druhé za dobu existence pořadu - začínáme pod Orlickými horami.

Čtěte také

Kociánova houslová soutěž vstoupí tento týden už do 68. ročníku a je po celou svoji neuvěřitelnou a bezkonkurenční dobu trvání místem startu houslové kariéry nejen pro naše houslové naděje.

Letos se do Ústí nad Orlicí sjíždějí milovníci houslové hry opět doslova z celého světa a mezi soutěžícími z dvaceti zemí se bude znovu - a jak sám v rozhovoru říká moc rád - pohybovat i laureát z roku 2019 Daniel Matejča. Od té doby se potkáváme a já jsem se tentokrát nemohl nezeptat, jaké místo v Ústí nad Orlicí má nejraději. Vyhrála to místní “ZUŠka”…

Japonsko znovu a ne naposledy

Nejčerstvější - možná - nejsilnější zážitky probíráme s hostem u mikrofonu pořadu “Na cestách” z další cesty do Japonska. Dan Matejča stihl okouknout i náš pavilon na EXPO 2025 v Ósace. Jak se mu líbil vám poví.

Rozhlasové cestování s Danielem Matejčou

Tak jako se pokoušíme porovnat publikum na koncertech klasické hudby v Japonsku a třeba v Maďarsku. Tam se také zastavíme, protože odtud pochází Danův tatínek.

Smiřice i Graz ve Štýrsku

Čtěte také

S houslemi se dnes už na mezinárodní scéně respektovaný mladý hudebník necestuje dost a dost. Výčet zemí i měst je pestrý. Od domácích koncertních sálů a zajímavých míst, jako jsou v našem regionu třeba Smiřice, po řadu míst nejen v Evropě. Tady zaujala Dana Matejču oblast Štýrská v Rakousku.

Jak uslyšíte, snaží se, pokud to čas dovolí, poznat místa i nejen prostřednictvím hudby, ale i například galerií nebo místní přírody. Často je to ale také o poznávání charakteru lidí dané země.

Šostakovič, Bartók ale i Hendrix

To jsou jména, která rozhovoru s houslistou Danielem Matejčou uslyšíte častěji.

Čtěte také

Kniha z mého kufříku, která připomíná životní soudy skladatele Dmitrije Šostakoviče - pro Daniela oblíbeného, byť náročnými skladbami známého autora - nás dovedla až k historickým odbočkám. A zazní i srovnání s jiným pojetím hudby od maďarského skladatele Bély Bartóka.

Kde se nám v téhle sestavě z klasické hudby najednou vzal legendární americký rockový kytarista Jimi Hendrix a v kufříku jeho monografie? Poslechněte si - napovím jen, že připomeneme jednu z pochvalných kritik pro houslistu Daniela Matejču.

Hory a autostop

Nebudeme ale s Danielem Matejčou cestovat na rozhlasových vlnách jen “ve fraku”. I když vlastně na oblečení hudebníků také dojde.

Čtěte také

Ale budeme si povídat rovněž o neuvěřitelné zkušenosti ze stopování v Norsku. Tam houslistu na cestách překvapivě nesvezl nikdo z domácích řidičů.

Do jaké exotické destinace se najednou na severu Evropy dostaneme a jakou hudbu si v autě Daniel Matejča poslechl se dovíte z vysílání. Tak jako povídání o jeho lásce k horám. Ať už o výšlapech po milovaných Dolomitech nebo jinde.

Na cestách s Danielem Matejčou se podíváme i do Francie, připomeneme také Turecko, abychom nakonec zase skončili mezi našimi oblíbenými “Oušťáky” na houslové soutěži v Ústí nad Orlicí. Tak cestujete s námi v pondělí 4. května 2026 po zprávách v 18:00 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice. Nebo si nás nalaďte v audioarchivu pořadu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.