Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna s úžasným výhledem

28. červenec 2017
Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna - vizualizace

Z tubusu bývalé větrné elektrárny u Nového Hrádku na Náchodsku vznikne nová třicetimetrová rozhledna. Vstupovat se na ní bude z visuté lávky, která bude propojená s budovou nedaleké trafostanice. Ta se má proměnit na infocentrum. Do obou momentálně nevyužívaných objektů se v doprovodu nezávislého starosty Nového Hrádku Zdeňka Drašnara vypravil Václav Plecháček.

Dalo to trochu práce, ale jsme nakonec uvnitř budovy bývalé trafostanice, která by měla v budoucnosti sloužit jako informační centrum.

„Ano, nacházíme se v prostoru, kde byly obrovská trafa. Ta jsou nyní domontována a v těchto protorách by měla začínat lávka, která bude napojena na tubus bývalé větrné elektrárny, z kterého budeme dělat rozhlednu," říká Zdeněk Drašnar.

Čtěte také

Zhruba 25 metrů od budovy bývalé trafostanice stojí samotný tubus. A také jsme se podívali dovnitř.

„V současné době tady vedou žebříky, které byly využívány k obsluze větrné elektrárny. Můžeme vylézt nahoru, ale pozor, smeká se to" zve nás Zdeněk Drašnar.

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna

Vnitřkem tubusu jsme vylezli až na úplný vrchol. Nad námi už je pouze dřevěný poklop, který je ještě zakrytý plechem, aby byl celý tubus přikrytý.

„V těchto místech se nacházela převodovka větrné elektrárny s vrtulí. To znamená, že nahoře bude potom vyhlídková plošina. Tady jsou vidět montážní dvířka, která sloužila k obsluze větrné elektrárny. Můžeme se podívat, jaký odsud bude krásný výhled," upřesňuje Zdeněk Drašnar.

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna

„Vpravo vidíme vrcholky Orlických hor, proti nám je Polsko, na levé straně je vidět přehradní nádrž Rozkoš, vzadu je Sněžka, Krkonoše. Když se podíváme na druhou stranu, tak vidíme až Kunětiskou horu nedaleko Pardubic. Je tady opravdu nádherný výhled," usmívá se Zdeněk Drašnar.

My jsme vylezli vnitřkem tubusu. Tudy ale turisté chodit nebudou. Protože celý jej obtočí jakési točité schodiště.

„Ano, počítá se s točitým schodištěm. Protože jak jste viděli, tím tubusem by to nebylo zrovna nejšťastnější lézt nahoru," dodává starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar.