Vzpomínky Miloše Dvořáčka, epidemiolog Jiří Beran a evropský unikát betlémů. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Muzikant, kytarista, písničkář, ale i učitel a rybář Miloš Dvořáček, byl členem legendární skupiny Kantoři, spolupracoval se Spirituál kvintetem, Pavlem Dobešem, Věrou Martinovou i Wabi Daňkem.

„Narodil jsem se v Jaroměři 3. března 1951. Je tomu již 70 let, přátelé,“ říká Miloš Dvořáček. A doplňuje. „Potom, co mi odešel Wabi, tak jsem si začal chvilku užívat toho, že už není 10 až 15 koncertů měsíčně, člověk má taky chvilku čas sám na sebe. Mám čas na synka, kterému mu teď bude 15 měsíců, a na Evičku.“

Čtěte také

Profesor Jiří Beran hovoří v naší radioporadně na téma: protilátky a očkování, rozdíly ve vakcínách, varianta omikron, třetí dávka očkování a promoření populace.

„Je potřeba si uvědomit, že třetí dávka je přece jenom dávkou, která zvyšuje imunitní odpověď, zvyšuje ji především vůči původnímu viru, ale samozřejmě částečně i proti variantě omikron. Chtěl bych každého upozornit na to, že i když se nechá očkovat třetí dávkou vakcíny, musí počítat s tím, že se u něj onemocnění může objevit.“

„Připravme se, že varianta omikron je v zásadě jiná a že ochrana proti ní bude menší. Je potřeba vyvinout novou vakcínu,“ říká prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., epidemiolog a vakcinolog.

Čtěte také

Jak redaktorce Romaně Joudalové řekl novobydžovský řezbář, sběratel betlémů, varhaník a regenschori Ondřej Vávra, zajímavý je už samotný fakt, že tento betlém vytvořil bývalý kostelník sv. Vavřince Alois Šťovíček.

Šťovíčkův betlém v děkanském chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově je zcela mimořádný. Alois Šťovíček byl člověk hluboce věřící. Příběh narození Ježíše chtěl předvést tak, jak jej popisuje vidění ctihodné Anny Kateřiny Emmerichové, které zaznamenal básník Klement Brentano.

autor: baj
Spustit audio

Související