Vysvědčení ve školách dostávají i děti uprchlíků z Ukrajiny. Hodnocení ale mají jiné
Statisícům školáků začínají letní prázdniny. Ještě předtím ovšem obdrží vysvědčení. Ze škol si ho odnesou i děti uprchlíků z Ukrajiny. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy sice školám doporučilo hodnotit ukrajinské děti slovně, třeba v největší základní škole v Náchodě ale dostanou klasické známky.
Čtěte také
„My jsme chtěli, aby se ukrajinské děti ničím výrazně nelišily od českých žáků, kde hodnotíme normálně známkami,“ vysvětluje ředitel základní školy Komenského v Náchodě František Majer.
Známkovat budou i ty děti, které v lavicích českých škol strávili třeba jen několik týdnů. „Jedničku dáváme dítěti, které se aktivně zapojovalo v hodinách, snažilo se a dělalo nějaké pokroky. Dvojku dostávají děti, které se snaží, aktivně se zapojují, ale potřebují ještě stále drobnou dopomoc. A troku pak ti, kteří potřebují dopomoc opravdu velkou.“
Horší známku než trojku si děti uprchlíků na téhle náchodské škole na vysvědčení neodnesou. „Protože hlavním kritériem byla snaha a aktivita při vyučovacích hodinách. A všechny ukrajinské děti se opravdu snažily v rámci svých možností.“
Čtěte také
Prakticky všechny děti z Ukrajiny, které do tuzemských škol přišly po začátku války ve své zemi, prvotně řešily jazykovou bariéru.
Během vyučování tak měly intenzivní kurzy češtiny, kvůli kterým zameškaly výuku jiných předmětů. Z nich proto známku nedostanou. „Typické je, že například některé děti nejsou hodnoceny z dějepisu na druhém stupni, nebo z prvouky na prvním stupni.“
Některé ukrajinské děti budou mít na vysvědčení jedničky navzdory tomu, že jejich znalosti takové známce neodpovídají. Třeba jako jeden z deváťáků ZŠ Komenského z matematiky.
Čtěte také
„Protože byl snaživý, tak jsme se dohodli na jedničce. Ale jeho znalosti nedosahovaly devátého ročníku školy,“ vysvětluje učitelka Iva Huňková.
Nespravedlivé vůči českým dětem, které umí víc, a přesto budou mít na vysvědčení známku horší, to podle ní není. Připomíná klíč, podle kterého škola děti uprchlíků známkovala. „Oni k tomu dostanou potvrzení, že ta jednička neodpovídá znalostem, ale především snaze žáka.“
Pedagogové na této náchodské škole se současně shodují na tom, že příští školní roku už na děti z Ukrajiny budou mít mnohem větší nároky. Třeba i proto, že přes prázdniny mají možnost navštěvovat intenzivní kurzy češtiny.
Související
-
Mezi uprchlíky z Ukrajiny jsou desítky dětí bez doprovodu. Nepřišly s rodiči nebo blízkou osobou
V Česku je podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí zhruba 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Třetina z toho jsou děti a část z nich přišla tzv. bez doprovodu.
-
V českých školách přibývají děti ukrajinských uprchlíků. Jak si na nové prostředí žáci zvykají?
Do školy dnes ráno vyrazily statisíce českých dětí. A s nimi také mnoho dětí ukrajinských uprchlíků. Ti jsou často v Česku jen pár dní nebo dokonce jen hodin.
-
Z hasičské zbrojnice v Malých Svatoňovicích je dočasná škola pro ukrajinské děti
Do českých škol se zapojuje stále více dětí z Ukrajiny. V některých městech a obcích děti uprchlíků přímo zařadili do běžných tříd, jinde vytvořili tzv. adaptační skupiny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neděle, pondělí, úterý. Tři dny byli uvěznění v patře svého domu, teď sčítají škody, které voda napáchala
-
Vedení Krnova čelí kritice za pozdní evakuaci. Jak se situace vyvíjela minutu po minutě?
-
ONLINE: Lužnice ve Frahelži překročila padesátiletý průtok. Dostala se na úroveň extrémního ohrožení
-
Vláda dostala echo v předvečer oznámení. Pozitivní PR k Síkelovi vymýšlela narychlo, říká analytik