Vyrazili jsme za výrobci kvalitních českých potravin. Jaké problémy je trápí?

H.O.L.I. CZ - společnost s příběhem. Manželé Inna a Mylan Munzarovi pomáhají lidem v nouzi

H.O.L.I. CZ z Křičova je soukromý sociální podnik, proto potřebuje i vydělávat. A to už se dostáváme k potravinám. Jedním z produktů této firmy je sušená kořenová zelenina. Další potom čatní a bylinkové sirupy. A právě tyto dva výrobky letos soutěží v regionální anketě. Ze sirupů byl vybraný ten z čerstvého plodu hlohu.

V nominaci na Potravinu roku Královéhradeckého kraje je i Hrozno čatní a Hloh sirup z podniku H.O.L.I. CZ z Křičova. Za výrobou stojí manželé Inna a Mylan Munzarovi, kteří v roce 2014 založili společnost H.O.L.I. CZ zaměřenou na sociální podnikání. Pomáhají lidem v sociální nouzi. Lidem, kterým hrozí, že se ocitnou na ulici a lidem, kteří už na ní skončili.

Pomáhají zmapovat jejich problémy a zjistit, kam se mají dál obrátit a co je důležité v daném momentě všechno zařídit. Často lidi v nouzi i na úřad nebo ubytovnu doprovodí, vytelefonují vše potřebné. Snaží se ukázat cestu ven ze svízelných životních situací a v neposlední řadě v kritických chvílích poskytují i psychickou podporu.

Čtěte také

Manželé Munzarovi vědí jak na to lépe než kdokoli jiný. I oni totiž před lety takovou sociální krizí prošili a dobře znají, co to je odrazit se úplně ode dna. „Několik let jsme i my byli lidé bez domova a bez příjmu. Žili jsme v chatičce bez elektřiny a bez vody. Prádlo jsme prali na valše, vařili jsme na kamnech, dřevo sbírali v lese.“

„Ač se toto období zdálo těžko snesitelné, bylo pro nás obrovským přínosem. Naučili jsme se na svět dívat jinýma očima, postupně jsme začali chápat řád přírody a vesmíru. Začali jsme na svět nahlížet s pokorou, uvědoměním a vděčností za vše, čeho se nám dostává, za každý, byť sebemenší pokrok.

Čtěte také

Na začátku roku 2017 se Mylanovi a Inně podařilo koupit rodinný dům s pozemky. V současné době ho rekonstruují a budují tam hlavní sídlo společnosti. Na pozemcích chtějí mít mimo jiné bylinkovou zahradu a pěstovat suroviny pro výrobu svých produktů. Dalším cílem je vytvořit pracovní místa, čím by se kruh sociální pomoci uzavřel.

H.O.L.I. CZ je soukromý podnik a aby mohl sociální práci provádět, musí si na sebe vydělat! Začalo to sušením kořenové zeleniny, přidala se výroba sirupů a následovalo čatní. Odtud vedla cesta až do soutěže Potravina roku Královéhradeckého kraje. Tam má podnik H.O.L.I. CZ hned dva výrobky: sirup z čerstvých plodů hlohu a čatní z hroznového vína s pálivou papričkou habanero.

Tím, že manželé Munzarovi v Křičově u Starého Bydžova budují novou provozovnu a chtějí pro své produkty pěstovat i víc základních surovin, mohla by u nich v budoucnu vzniknout pracovní místa, která propojí jejich potravinářskou a sociální práci. Což je také jejich cílem.

O hospodaření H.O.L.I. CZ si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka