Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v Osvětimi

2. srpen 2022

Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války. Akce se uskuteční dnes od 19:00 na náměstí Míru v Praze. Budou při ní také předčítána jména obětí a zazní romská hudba. Oznámilo to sdružení Ara Art, které akci pořádá.

V komplexu nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim v Polsku zemřelo asi 1,2 milionu lidí, většinou Židů, ale i příslušníků dalších menšin v nacistickém Německu a na jím okupovaných územích. Romů v Osvětimi zahynulo za celou dobu fungování komplexu zhruba 20.000. Dnešní akce v Praze připomíná událost, která se stala v noci ze 2. na 3. srpna 1944. Tehdy nacisté najednou vyvraždili téměř 3000 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti. Jen práceschopní lidé byli ponecháni naživu a přeřazeni do jiných táborů.

Vzpomínková akce Ara Art se uskuteční formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků. Na akci vystoupí mimo jiné novinář Patrik Banga, rabín David Maxa a ředitel Ara Art David Tišer.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.