Vypadá jako morče, ale není to morče. Gundi saharský se právě ve Dvoře Králové chlubí trojčaty

1. červen 2019 10:19
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Safari Park Dvůr Králové chová gundi saharského a právě teď se chlubí kompletní rodinkou s trojčaty

Dnes se vydáme za africkým hlodavcem, který vzdáleně připomíná morče. Ve volné přírodě obývá severní Afriku, žije ve skalách a živí se výhradně rostlinou stravou. Tenhle „vegetarián“ se jmenuje gundi.

Safari Park Dvůr Králové chová gundi saharského a právě teď se chlubí kompletní rodinkou s trojčaty. V doprovodu ošetřovatelky Kateřiny Bílkové se za nimi vypravila redaktorka Dana Voňková.

Dobře tolerují zimu, naopak jim vadí přehřátí. Kateřina Berkovcová ví vše o chovu morčat

Dlouhosrstá morčata nejsou na údržbu náročná, jak si mnozí myslí

Radioporadna: Kateřina Berkovcová ví vše o chovu morčat. Morče domácí patří v lidské společnosti již několik století mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Jedná se o domestikovanou formu jihoamerického hlodavce morčete divokého. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Afričtí hlodavci gundi nebo také gundiové připomínají sice zevnějškem morčata, ale nejsou s nimi příbuzní.

Jsou to společenská zvířata. Dospělí jedinci i mláďata, která se rodí osrstěná, mají rádi sucho a teplo. Ráno a večer se vyhřívají na balvanech, pokud je vlhko nebo zima, namačkaní těsně k sobě neopouštějí úkryty.

V noci a za příliš velkého žáru se naopak schovávají ve štěrbinách mezi skalami.

Spokojí se i s velmi úzkým prostorem, umožňuje jim to zploštělá hlava a pružný hrudní koš.

Safari Park Dvůr Králové chová gundi saharského a právě teď se chlubí kompletní rodinkou s trojčaty

Jsou rychlí, mrštní a dovedou zdolávat i téměř kolmé skalní stěny. Gundiho saharského znají hlavně parazitologové, právě u tohoto hlodavce totiž poprvé objevili v 19. století krevního parazita způsobujícího toxoplazmózu a dali mu jméno Toxoplasma gund.

V Safari Parku Dvůr Králové jsou gundiové k vidění v pavilonu Africká savana.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související