Vylíhla se smrtelně jedovatá bojga africká. Mimo Afriku si na chov troufá jen dvorský safari park

13. srpen 2022 08:04

Představíme vám pestrobarevného hada se zvláštním jménem bojga africká neboli bomslang. V Safari parku Dvůr Králové uvidíte rodičovský pár, který přivedl na svět dvě mláďata. Ta měří 25 cm a jsou ještě v zázemí pavilonu Vodní světy. Jejich hlavní starostí je nabírat na váze i na délce. 

Vzácně chovaná bojga africká je velmi zajímavé stvoření - má velké oči, vidí binokulárně, což je u hadů vzácnost, je bystrá, rychlá, ale, bohužel, také velmi jedovatá.

Pro další zajímavosti o bojgách se vypravila redaktorka Dana Voňková za zoologem Pavlem Mouchou a cestou se setkala i s jednou sympatickou rodinou.

Čtěte také

Tohoto smrtelně jedovatého hada chovají pouze tři zařízení na světě, zařazená v globální databázi zoologických zahrad ZIMS. Dvě jsou v Africe, mimo ni lze bojgy spatřit pouze ve Dvoře Králové, který chová největší skupinu. Včetně dvou nejnovějších mláďat čítá pět hadů.

Dvůr Králové je jediná instituce na světě, kde se za poslední rok povedlo boomslangy rozmnožit. Safari park vůbec poprvé rozmnožil bojgy africké v roce 2017, tento odchov je tedy druhým výrazným úspěchem.

Boomslang je bystrý had

Jeho zvídavému vzhledu ještě dodávají velké oči, vůbec největší v poměru k tělu ze všech hadů. Pomocí nich a čichu boomslang hledá kořist. Jsou jimi malí ptáci nebo gekoni.

Čtěte také

Mláďata vylíhlá v safari parku začala ochotně přijímat potravu náhradní - malé žabky, které si safari park sám odchovává.

Chov boomslangů je extrémně vzácný pro jeho složitost a nebezpečnost. Boomslangové jsou velmi rychlí hadi s velmi silným jedem, který rozkládá cévní stěny a krevní buňky.

Je velmi zákeřný, protože kousnutý člověk (na přirozenou kořist funguje jed mnohem rychleji) nemusí i několik dnů vědět o tom, že se otrava šíří tělem. Následně vnitřní krvácení přejde do vnějšího: kousnutý začne prudce krvácet z nosu, očí i dalších míst a většinou umírá. Poskytnutí protijedu bývá v tu chvíli už zbytečné.

Čtěte také

Samotný protijed vyvinutý právě proti uštknutí boomslanga stojí kolem 6000 dolarů a je prakticky nedostupný. Práce s boomslangy proto vyžaduje ty nejzkušenější chovatele.

Vysokou úroveň chovatelů ve Dvoře Králové potvrzuje nejen rozmnožení boomslangů, ale i další úspěchy u jedovatých hadů: český prvoodchov zmijí Nitscheiových, jediné světové odchovy liánovců kapských nebo nedávné první mládě kobry kapské vylíhnuté v safari parku.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související