Výkyvy teplot dávají silnicím zabrat. Silničáři hradeckých technických služeb opravují výtluky

4. únor 2019 11:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silničáři hradeckých technických služeb začali opravovat výtluky

Už 12 tun studené obalované směsi spotřebovali na opravy výtluků letos v zimě silničáři z hradeckých Technických služeb. Jakmile to počasí dovolí, pracují na místních komunikacích každý den. Na jednu z opravovaných ulic se vypravila i reportérka Lucie Peterková. 

Skupina pracovníků technických služeb přijela do ulice Zemědělská v Hradci Králové. A hned se pustila na frekventované komunikaci do oprav výtluků studenou směsí.

„Ta díra se musí vyčistit a všechno vymést. Nasype se směs, zasype se drtí a musí se to pořádně zhutnit, aby proběhl ten správný proces a drželo to," říká jeden z pracovníků Pavel Janko.

V jedno velké staveniště se na jaře promění úsek silnice od Prkenného Dolu až na konec Žacléře

Silničáři provizorně opravují výmoly u Týna nad Vltavou

Díry v asfaltu, rozdrolené krajnice. Tak vypadá hlavní silnice procházející Žacléřem. Na jaře by se konečně měla dočkat opravy. Vedení města hledá možnosti objízdných tras a připravuje řidiče i tamní obyvatele na komplikace, které s sebou oprava přinese. 

A doplňuje, co nejvíc komplikuje práci: „Provoz na silnici. Člověk zkrátka musí pořád koukat, aby ho nikdo nepřejel."

Jak dlouho vydrží taková oprava?
„Záleží jaký je a komunikaci provoz a v jakém místě se ten výtluk nachází. Když je to v zatáčce, tak je to všechno mnohem dříve rozbité."

Pracovníci v tomto období opravují pomocí studené směsi místní komunikace průběžně, říká ředitel Technickch služeb Tomáš Pospíšil: „Výrobna teplých obalovaných směsí je v provozu zhruba až od poloviny března. V současné době se jedná o provizorní opravy komunikací, které mají zabránit tomu, aby vznikaly nějaké škodní události na vozovkách."

Letošní výkyvy teplot jsou na stavu komunikací ale znát.
„Dá se říct, že je toho více než v loňském zimním období. Letošní zima je trošku specifická. Protože se stane, že nachumelí, my musíme komunikaci chemicky ošetřit, zůstává tam solný roztok a voda. Přes noc to opět zmrzne a protože se tam neustále pohybují vozidla, tak vznikají výtlukym," říká Tomáš Pospíšil.

A hned dodává: „Těch výtluků je lotos víc, ale nedá se říci, že by jich bylo přímo nějaké nadměrné množství.

Od listopadu do konce ledna zatím technické služby spotřebovaly zhruba dvanáct tun studené obalované směsi.

Silničáři hradeckých technických služeb začali opravovat výtluky

„Protože se jedná o běžnou činnost, na kterou jsou technické služby zřízeny, tak v rámci našeho rozpočtu jsme na tuto činnost připraveni. Nejedná se o nějaké mimořádné činnosti, které bychom potřebovali nějak vykrýt. Do rozpočtu v průběhu zimního období nakupujeme studenou obalovanou směs a pracovníci chodí do práce neustále. Kdyby byla zima, tak jdou na zikní údržbu. Teď je suchý mráz, tak probíhá oprava výtluků," doplňuje Tomáš Pospíšil.

Konkrétně oprava v Zemědělské ulici v Hradci Králové je stále provizorní. V létě potom pracovníci technických služeb přijedou, místo vyfrézují a opraví teplou směsí, která rozhodně déle vydrží.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související