Vybrané školy v kraji učí teď pouze děti zdravotníků nebo zaměstnanců v sociálních službách
Prakticky ze dne na den se na přelomu týdne změnil ve vybraných školách v Královéhradeckém kraji režim. Tisíce dětí včetně žáků prvního stupně přešly na distanční výuku, třídy naopak otevřely pro děti zdravotníků. Jednou ze škol, které se starají o program pro děti zaměstnanců Integrovaného záchranného systému, je trutnovská základní škola Komenského.
„Teď tady máme zhruba osm dětí. Jsou od první třídy až po pátou. Děti si hrají a dělají úkoly. Musí mít ale i nějakou jinou činnost."
Zatím osm dětí dostala na starosti pedagogická asistentka Blanka Kašparová.
Čtěte také
Učit se celé dopoledne není dost dobře možné - děti jsou z různých škol, různého věku a s různými znalostmi. Daly se dohromady hodně rychle - ty starší pomáhají mladším.
„Oni mi pomáhají počítat," popisuje například jedna z těch nejmladších, co se děje v malém hloučku u jedné z lavic.
O úplně plnohodnotnou výuku nejde, ostatně ani jít nemůže, vysvětluje ředitel školy Petr Horčička.
„Škola, učitelé, pedagogové, jsou nyní na distanční výuce. To znamená, že se věnují třídám, které mají normálně v úvazku. A tady suplujeme činnosti, které nám musí zajišťovat pedagogičtí pracovníci, v tomto případě pedagogická asistentka, která by jinak měla žáka ve své třídě."
Zatím na škole Komenského v Trutnově otevřeli jednu třídu pro děti pracovníků integrovaného záchranného systému, ke stávajícím osmi dětem se tento týden přidají další. Bude jich dohromady zhruba patnáct, o něco málo méně než na jaře, kdy na téhle škole platil stejný režim.
Čtěte také
Pokud jde právě o denní program, jeho součástí je i oběd - v pátek například španělský ptáček s rýží - a nechybí ani odpolední činnosti.
„Nechceme, aby děti jen seděly na místě. Určitě je chceme také vytáhnout ven, je to zájmová činnost. Dopoledne si děti užijí sezení v lavicích dost. Takže odpolední družina, podle potřeb rodičů, trvá například do 16 hodin a děti chodí na čerstvý vzduch," říká Petr Horčička.
Nová třída na pár dní sice jeho škole přinesla pár organizačních starostí navíc, ale to ředitele netrápí - je rád, že může v téhle době pomoci lidem, kteří pomáhají jinde - tedy právě zdravotníkům nebo zaměstnancům v sociálních službách.
Související
-
Rodiče vybraných profesí na Trutnovsku mohou dát děti do speciálních skupin mateřských škol
Trutnovská radnice v návaznosti na vládní nařízení rozhodla kvůli šíření koronoviru o uzavření městských jeslí a škol. Otevřená nechává pouze dvě pracoviště.
-
Od pondělí pozastaví trutnovská nemocnice plánované operace na chirurgii, ortopedii a gynekologii
Přibývající počty pacientů s diagnózou Covid-19 a tlak na vyčleňování lůžek v nemocnicích přivádí Oblastní nemocnici Trutnov k dočasnému pozastavení plánované operativy.
-
Měření teploty, mytí rukou a kontrola zdravotního stavu. To jsou teď úkoly mateřských škol a jeslí
Velká část mateřských škol a jeslí v celém kraji je stále v provozu. Přesto už několik těchto zařízení kvůli rozhodnutí hygieniků muselo na pár dní zavřít.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ponížit a zastrašit. O sexuálním násilí muži nemluví i kvůli stigmatu, podotýká člen ukrajinské prokuratury
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Krize Sparty pokračuje. Obhájci titulu neudrželi na Dukle vedení a zapsali pouze bod za remízu 1:1
-
‚Trestání lidí bez domova není řešením.‘ Podle experta situaci zlepší zejména poskytování bydlení