Všichni spolu na jevišti světa. Solidarita a sounáležitost tématem konference 9. Broumovské diskuse

1. listopad 2022

V Broumově ve středu 2. listopadu začínají Broumovské diskuse, což je konference, na které se nespěchá, jak říkají sami pořadatelé. Tématem letošních diskusí, které se budou odehrávat v atmosféře úžasného broumovského kláštera, je solidarita a sounáležitost. Naším hostem je výkonná ředitelka konference Hana Valentová.

Vy jste nás do Broumova přijela pozvat, ale prý je již vyprodáno?
Ano, až nás to trošku zaskočilo, ale zájem o letošní konferenci je veliký. Tedy skutečně máme téměř všechen program vyprodán, nicméně hlavní program diskusí budeme streamovat díky našemu mediálnímu partneru České televizi. Takže všichni budou mít možnost se na dálku zúčastnit.

Zajímá mne, co to jsou ony Broumovské diskuse, protože letos jde již o devátý ročník.
To je pravda. Letos pořádáme 9. ročník Broumovských diskusí, a je to konference, na které se nespěchá. Tím se lišíme od řady jiných akcí, protože u nás je čas na debatu a vzájemné naslouchání skutečně velkorysý. Jeden diskusní panel u nás trvá 2,5 hodiny, což značí, že jeho účastníci si musí umět vzájemně naslouchat, musí argumentovat do určité šíře. Nestačí jen stručné vyjádření na 20 vteřin nebo na 240 znaků na Twitteru. Snažíme se prostřednictvím velkorysé časové dotace přinést zpátky do veřejného prostoru diskusi v souvislostech a do hloubky. Žádná zkratka.

Přála bych si, aby solidarita byla trvalejší součástí našich životů. Abychom ji neuměli jen při situacích extrémních, ale každý den.
Hana Valentová, výkonná ředitelka konference Broumovské diskuse

Každý ročník má nějaké téma a letos je to solidarita a sounáležitost.
Zohlednili jsme samozřejmě situaci na Ukrajině, ovšem celá konference nebude pouze o válce a jejích důsledcích, ale zároveň také o solidaritě a sounáležitosti v našem každodenním životě. Myslím si, že události například uplynulých dvou, tří let, ukázaly, že solidarita je tady s námi pořád přítomná v určitých vlnách. Češi jsou v solidaritě bezprostřední a ohromní, dokáží pomoci, což je velice obdivuhodné. Chceme se tedy bavit i o tom, jak se solidarita v čase proměňuje a nakolik je skutečnou, trvalou hodnotou v našich životech.

Jak to vidíte vy? Jestli vás mohu poprosit o osobní pohled na lidskou solidaritu.
Já si vždy vzpomenu na citát Jana Amose Komenského, který říkal: "Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech nás se týká." Já bych si přála, aby naše solidarita a vědomí sounáležitosti bylo trvalejší součástí našich životů. Abychom to neuměli jen při situacích extrémních, ale každý den.

Kolik letos přijede na konferenci hostů?
Budeme mít v Broumově přes 20 hostů, a to z různých sfér. Uvítáme například filozofa Daniela Kroupu, novináře Vojtěcha Boháče, ale zároveň se chceme na témata podívat i trošku z politického úhlu pohledu. Tedy chystáme debatu prezidentských kandidátů, která bude čistě opravdu o solidaritě a sounáležitosti. A pak se na tohle téma chceme podívat například i pohledem byznysu, což vnímáme také jako důležitý společenský rozměr. A na jednom z našich doprovodných programů uvítáme i lékařku původem ze Záporoží, která nám nabídne pohled z druhé strany, jaké je solidaritu přijímat. Broumovské diskuse jsou pro všechny lidi, kteří cítí nějakou spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme. A mají odvahu povídat si tváří v tvář, nechtějí jen psát nějaké hejty na sociálních sítích.

Snažíme se rozvíjet pravidla demokratické diskuse, kterými jsou v našem pojetí věcnost, zdvořilost, poctivost, trpělivost a otevřenost.
Hana Valentová, výkonná ředitelka konference Broumovské diskuse

Což je velmi jednoduché a dnes i moderní.
Ano. Ale naše konference je určena těm, kteří se nebojí postavit za svůj názor, představit ho a diskutovat o něm. Snažíme se rozvíjet pravidla demokratické diskuse, kterými jsou v našem pojetí věcnost, zdvořilost, poctivost, trpělivost a otevřenost. Když se rozhlédneme po soudobém světě, tak se nedá říci, že by se obecně všude takto dařilo diskutovat. My se o to chceme v Broumově pokusit.

Tedy při diskusích se lidé navzájem nemlátí po hlavě.
Nemlátíme se, ano. Možná k tomu ještě zmíním, že i genius loci broumovského kláštera, kde se naše konference odehrává, možná přirozeně svádí k tomu, že má člověk jistý respekt před prostorem, který je odnepaměti centrem kultury a vzdělanosti. Tudíž se tam cítí lidé možná trošku jinak, než když někde píší nějaké anonymní hejty.

Jaká konkrétní témata hosté s sebou přivezou?
Přivezou témata, která jsou spjatá s tím, čím jsou a čemu se věnují. V jednom z panelů, který se bude zabývat solidaritou a sounáležitostí v každodenním životě, chceme diskutovat i o významu solidarity v rámci komunity. O tom, čemu nás život v komunitě učí. Chceme se nechat od jednotlivých hostů inspirovat, vyslechnout si je a budu ráda, když si naši návštěvníci a koneckonců i diváci streamů něco z konference vezmou také do svých vlastních životů.

Bude ještě také připraven nějaký i doprovodný program?
Doprovodným programem se snažíme navazovat na naše heslo, že jsme konference, na které se nespěchá. Máme dost času na kulturu, letos třeba u nás vystoupí pianista Ivo Kahánek. A chceme, aby to byl zážitek po všech stránkách pro ty, kteří se konference účastní. Nejraději jsme, pokud si lidé udělají čas po celé tři dny, které s námi stráví. A příští rok budeme mít jubilejní 10. Broumovské diskuse, takže pokud někoho náš koncept zaujal, doufám, že se v roce 2023 v Broumově uvidíme.

Výkonná ředitelka konference Broumovské diskuse Hana Valentová byla dnes naším hostem.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související