Všechny popelnice v Chlumci nad Cidlinou, malé i velké kontejnery, zvládá umýt jedno speciální auto

14. červen 2024 07:41

Obyvatelé Chlumce nad Cidlinou mají před začátkem léta krásně čisté popelnice. Ne že by do nich nesypali odpad, na tohle fungují popelnice stejně jako kdekoliv jinde. Město ale jednou za čas nechá vždy malé nádoby u domácností i velké kontejnery vyčistit speciálním mycím autem. 

Čtěte také

„Je na tom spousta špíny, smrad a různá havěť, lidé do toho prostě hází všechno možné. Je to jasné, protože jde o komunální odpad. Proto se to také musí umýt.“ Přijíždí hydraulika, do ní pracovníci postaví popelnici. „Otevřeme víka a začneme to mačkat. Samotné mytí trvá asi minutu, vysvětluje Martin, který dnes s mycím autem po Chlumci jezdí.

Nakonec to ani netrvá celou minutu a krásně čistá nádoba na komunální odpad sjíždí dolů z hydrauliky. Za jeden den takto posádka speciálního auta stihne obsloužit několik ulic. A za týden celé město velikosti Chlumce nad Cidlinou.

Chlumec obsluhují zaměstnanci společnosti Služby města Přelouče, kteří si na to půjčují speciální auto. Jediné v regionu mají Hradecké služby a.s.

Speciální auto na mytí popelnic

Mytí popelnic není úplně obvyklé a ředitel Hradeckých služeb a.s. Martin Hušek popisuje jeden z možných důvodů. „V případě, že se bavíme o externím provozování této služby, tak ty náklady se pohybují někde kolem 3 500 korun za hodinu. Musíme vzít v úvahu, že je tam posádka a řidič, tedy tři lidé plus vozidlo, které má samozřejmě také nějaké náklady na provoz.

Hradecké auto funguje i v krajském městě, kde také jednou ročně nádoby na komunální odpad čistí. Jinak jezdí po celé republice od Karlových Varů až po Ostravsko.

Čtěte také

Chce to také zkušenou posádku, která dokáže komunikovat s lidmi, usmívá se Martin Hušek. „Celá řada těch malých popelnic, jak se sundá z vyklápěče, v ten moment vyběhne uživatel a hned si ji schovává. Takže to nám to mytí maličko komplikuje, protože to trvá samozřejmě déle, než pouhé vysypání odpadu.

„Ráno tedy tato vozidla vyrážejí spolu, ale už třeba po hodině svozové auto, které vysypává popelnice, už má nějaký náskok. A pak posádka mycího vozu musí na lidi zvonit a požádat je, aby jim popelnici opět vyndali ven. Aby ji mohli umýt, říká Martin Hušek.

Boj se smradem a havětí, jak to nazval Martin z posádky mycího automobilu, může tak být někdy i trochu adrenalin. Výsledky ale stojí za to.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související