Vrchlabská nemocnice otevřela pro pacienty poprvé specializovanou lůžkovou ortopedickou péči
Poprvé v historii začalo ve vrchlabské nemocnici fungovat ortopedické oddělení. Její vlastník skupina Penta Hospitals ho vybudovala ve 4. patře v místech bývalého gynekologo-porodnického oddělení. Náklady přišly téměř na 10 milionů korun.
Díky vzniku tohoto specializovaného oddělení bude možné ošetřit víc pacientů a provést větší počet zákroků než dosud.
Čtěte také
„Jak se cítíte? Je všechno v pořádku?", zdravotní sestra Martina Chamrová právě kontroluje jednu z pacientek na lůžkové části nového ortopedického oddělení.
„Momentálně máme devět pacientů, ale samozřejmě ten stav se mění každý den podle toho, jak jsou naplánované operace."
Před otevřením tohoto oddělení pracovala Martina Chamrová na zdejší chirurgii.
„Ta práce je pro mne srdeční záležitost, protože jsem původně z ortopedického oddělení v Praze z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady."
Čtěte také
Sehnat personál, tedy jak lékaře, tak zdravotní sestry, byl sice boj, ale podle vedení nemocnice se podařilo sehnat potřebný počet lidí.
V nemocnici se ortopedické výkony dělaly, ale podle mluvčího skupiny Penta Hospitals, která nemocnici vlastní, Vladislava Podrackého to nestačilo pokrýt potřeby obyvatel.
„Prováděly se akutní ortopedické výkony, dělaly se samozřejmě totální náhrady i třeba artroskopické výkony. To zůstává. Co je ale podstatné, že obrovským způsobem naroste objem těch výkonů. To znamená, že jestliže dříve v rámci chirurgie se zde udělalo například 150 totálních náhrad, tak teď to číslo bude až dvojnásobné."
Čtěte také
Samotná příprava realizace trvala podle ředitele zařízení Michala Mrázka přes tři roky. Dodává, že se podařilo uzavřít smlouvy se všemi pojišťovnami.
„Což jsme doposud neměli, například s VZP. To znamená, že teď už spektrum ortopedických výkonů můžeme nabídnout i pacientům naší největší zdravotní pojišťovny."
Ošetří se také víc akutní problémů, protože se rozšiřuje provoz ortopedické ambulance.
„Z dvakrát týdně na třikrát až čtyřikrát týdně."
Výhodou pro pacienty je také to, že tu funguje i následná rehabilitační péče.
„Pacienty jen přemístíme o budovu níž, kde mají veškerý komfort a svého rehabilitačního lékaře. Oni vlastně začnou už rehabilitovat přímo na ortopedii a v horizontu 5 až 7 dní přechází na lůžka následné rehabilitační péče. A potom jsou už buď domů nebo je to ještě navázáno na rehabilitační ústav v Hostinném," dodává ředitel Michal Mrázek.
Související
-
Nejen primář Sova si věděl rady s výměnou kyčelních kloubů. Poradí vám MUDr. Roman Umlauf
Kyčelní kloub je největší kloub v lidském těle a je tvořen spojením kosti stehenní s kostí pánevní. Totální endoprotéza je operace, kdy je nahrazen celý nebo část kloubu.
-
Výměna kyčelních kloubů. Život po endoprotéze kyčelního kloubu = život bez omezení?
MUDr. Roman Umlauf, primář Ortopedického oddělení nemocnice v Náchodě v naší radioporadně na téma: výměna kyčelních kloubů.
-
Artroskopie velkých kloubů. Pro koho je tato léčebná metoda vhodná? Jak dlouho trvá rekonvalescence?
Bolesti, omezený pohyb a otoky kloubu jsou obtíže vzniklé úrazovým nebo neúrazovým mechanismem, které Vás přivedly k lékaři, kde máte absolvovat artroskopické vyšetření.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Statečný je ten, kdo se bojí, ale strach překoná. To bylo pro Elišku typické, vzpomíná na Wagnerovou soudce
-
Ekonomka Švihlíková: Proč lidé nemají na byt? Staví se tu jak před sto lety, navíc pomalu a draze
-
Hamás předal v Gaze Červenému kříži tři rukojmí. Ženy jsou prý v dobrém stavu
-
ŽIVĚ: Poslední Vítkovice prohrávají s Kladnem 0:3, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos