Vrchlabí chystá výstavbu takzvaného kulturního trojúhelníku. Co se pod tímto záměrem ukrývá?

30. květen 2024 07:27

Vrchlabí  připravuje výstavbu kulturního trojúhelníku, který zahrnuje městské divadlo, základní uměleckou školu a kino. Divadlo vznikne na místě starého biografu, který se z velké části zachová. Na budovu naváže další část, kde stavbaři vybudují prostory pro základní uměleckou školu. Součástí kulturní zóny bude nové parkoviště a silnice. 

Čtěte také

Radnice v současní době pracuje na dokumentaci pro stavební povolení. Nechala si vypracovat tři studie ze kterých vybírá tu nejlepší.

Původní studie byla totiž podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky za STAN velmi rozsáhlá a především nákladná. „To by město neufinancovalo. To by stálo kolem 160 milionů, jen ta samotná ZUŠka. Takže teď se zabýváme tím, jak ji optimalizovat. A de facto jsme se dostali skoro na poloviční velikost.“

Stavbaři a silničáři se už za pár týdnů pustí do úpravy prostor kolem plánovaného kulturního trojúhelníku. Nejpodstatnější je vybudovat novou silnici ve Vančurově ulici mezi starým biografem a současným kinem Kartonka.

Čtěte také

U Kartonky postaví nový most. „Máme uzavřenou smlouvu a máme dodavatele. A víme, že by to mělo být do října hotovo, říká Jan Sobotka.

Předběžné odhadované náklady na nové divadlo jsou zhruba 120 milionů korun. Nový kulturní stánek vznikne rekonstrukcí nevyužité budovy městského kina z roku 1927. To je i se svým interiérem velice cenným dokladem předválečné architektury veřejných staveb.

Podrobné průzkumné práce potvrdily, že objekt se v celkem neporušené podobě dochoval až dodnes. „Vnitřní prostor zůstane tak, jak byl původně myšlen. To znamená, že se pouze odvětrá a uvolní, vzniknou tam velké chodby, jak jsme zvyklí v divadlech, pro korzování lidí, vysvětluje ředitel Kulturního domu Střelnice Vladimír Jindra.

Čtěte také

V novém divadle se podle něj počítá s přibližně 350 místy. Cílem rekonstrukce je zachovat co nejvíce z původní budovy kina a současně původní dispozici využít pro moderní divadelní a koncertní potřeby.

„Vše bude velmi blízko a propojeno takovým krásným skleněným foyerem, ve kterém se bude moci připravovat úplně pohodlně třeba i 100 účinkujících nějakého symfonického orchestru, doplňuje Vladimír Jindra.

Město Vrchlabí na Trutnovsku hledá možnosti jak získat dotační prostředky. Ale zatím marně. „Jak na divadlo, tak i na ZUŠku se snažíme něco získat, ale reálně nemáme žádnou šanci na dotace," dodává starosta Jan Sobotka.

Spustit audio

Související