Vojtěch Vágai: Světový den mládeže by pro ČR byla výzva

20. leden 2018

Když ho potkáte na ulici, tak byste neřekli, že je kněz. Svůj život zasvětil Bohu, právě tak jako jeho otec, který byl jáhnem. Řeč je o římskokatolickém knězi Vojtěchu Vágaiovi, který je vyčleněným knězem pro pastoraci mládeže na Českobudějovicku. Má rád adrenalinové sporty a IT technologie.

„Tady Vám můžu ukázat podklady, které jsem měl pro kázání v Jindřichově Hradci (ukazuje na mobilu). Je fajn, že když cestuju, že to můžu mít při sobě a že nemusím shánět nějaké papírky. Ještě nejsem takový odborník, nebo nejsem si tak jistý, abych mluvil z hlavy. Proto mám tyto body, odrážky, o čem chci v kázání s lidmi mluvit a mám je v mobilu, protože hodně cestuji.“

Otče Vojtěchu, co říkáte na to, že Česko se hlásí pro rok 2022 o pořadatelství Světových dnů mládeže? Ty se konají každé tři roky, naposledy byly v polském Krakowě, v roce 2019 budou v Panamě. Co říkáte na to, že by měly být u nás, v Praze?

„Úžasné! Něco takového jsme tady v ČR ještě neměli. Zároveň si uvědomuji náročnost té organizace, protože je to přeci jen jedna z největších akcí na světě. V minulém roce, v Krakowě, na ni přijelo 2,4 milionu mladých lidí z celého světa, nebo třeba na Filipínách byly 4 milióny. Také vidím tu krásu v tom, že by sem jistě přijel Svatý otec František, který u nás v ČR ještě nebyl, takže by to byla vůbec příležitost setkat se s ním, a to na úrovni mládeže.“

Já se ptám záměrně, protože Vy pracujete s mládeží, takže by to pro Vás byla krásná příležitost.

Světové dny mládeže budou v roce 2019 v Panamě

„Byla by to výzva k tomu připravit opravdu kvalitní program nejenom pro ty lidi z celého světa, ale také oslovit českou veřejnost. Praha by se v tyto dny stala nejsledovanějším místem na celém světě. Přijely by sem stovky novinářů z celého světa. Představte si to – Praha teď má 1,2 milionu obyvatel a přijelo by 2,5 milionu mladých křesťanů. Ti lidé jsou z různých částí světa, každý z nich prožívá víru a radost svým způsobem. Pamatuji si setkání, na kterých jsem byl v minulosti, v Madridu, v Kolíně nad Rýnem, nebo právě v Krakowě. Člověk se prochází po městě, nebo jede v metru a lidé si zpívají písničku.“

A mají k sobě blízko.

„Určitě!“

Jsou k sobě milejší, hodnější.

„Rozhodně! Okolí se jimi infikuje, protože oni jsou bezprostřední. Chtějí přijet na to setkání, aby se setkali s papežem, ale především skrze papeže s Bohem.“

Světové dny mládeže vznikly z iniciativy Jana Pavla II. To současné rozhodnutí záleží na papeži Františkovi. Vy sám jste se s ním setkal?

„Ano. Já jsem byl v Římě v den jeho inaugurace, když byl uváděn do úřadu. Sám ho mám moc rád a jsem nadšený ze způsobu, kterým promlouvá k mladým lidem. Nedávno poslal mladým lidem z celého světa prostřednictvím své kongregace takovou anketu, která se zabývá mládeží, aby se jich zeptal, jak žijí, jaké mají hodnoty. Mně se líbí, že se ptá přímo jich. Jak to tedy je? Je pravda, že máte problém sehnat v dnešní době práci? Jsou pro vás největší hodnotou opravdu peníze? Je potřeba, aby církev na ten jejich života zareagovala především tehdy, když se ten člověk osamostatňuje a začíná žít na nějakých svých hodnotách, se svou filozofií života.“

Papež František

Romská menšina je nejpočetnější menšinou Evropy. Jak se papež staví k romské tématice?

„Já ho přímo nesleduji, abych mohl selektovat jednotlivé části, kterým se věnuje. Přeci jen má ten záběr daleko větší, než aby se věnoval konkrétně jenom romské menšině.“

Ale obecně menšinám…

„To ano, menšinám, lidem na okraji, lidem, kterým jsou upírána lidská práva. To jsou lidé, kteří u něj nalézají útěchu, pochopení, oporu, pomoc v tom, aby byla sjednána nějaká náprava.“

autor: ide
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.