Vodárny ve všech okresních městech Královéhradeckého kraje ohlásily vyšší ceny vodného a stočného
Vodárny ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje ohlásily nové ceny vodného a stočného. Ty se od 1. ledna zvýší. Nejnižší cena vody bude v příštím roce i nadále v Rychnově nad Kněžnou. Nejvíce budou platit lidé a firmy na Hradecku. Kolik? A proč vodárny zdražují? To zjišťovala reportérka Adéla Kavříková.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a v dalších městech a obcích na Hradecku od nového roku stoupne v průměru o 14,7 procenta na necelých 147 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos byla průměrná cena 128 korun. Průměrná tříčlenná domácnost při spotřebě 90 litrů vody na osobu za den tak za rok zaplatí za vodu téměř o 1900 korun více.
Čtěte také
Hlavním důvodem zdražení je podle vodáren zvýšení nákladů na opravy vodárenských sítí, na materiál a nakupovanou vodu. Ve zdražení se projevilo i parlamentem schválené zvýšení daně z přidané hodnoty z 10 na 12 procent. I to bude platné od 1. ledna.
Kolik za vodu zaplatí lidé v Rychnově nad Kněžnou, kde je cena nejnižší?
Pro srovnání je to o 61 korun za metr krychlový méně než v Hradci Králové. Konkrétně cena vzroste o 8,6 procenta na 86 korun za jeden kubík dodané a odvedené vody.
I tady je důvodem zdražení nárůst nákladů. Od elektřiny až po zdražení chemikálií pro úpravu a čištění vod. I přes navýšení ceny ale lidé budou platit za vodu výrazně méně, než je celostátní průměr. V letošním roce to bylo přibližně 113 korun.
Čtěte také
Řekli jsme, kde je voda nejlevnější a kde nejdražší, jak jsou na tom ostatní města v kraji?
Například na Náchodsku se zdražení týká asi 72 tisíc lidí. Ti za vodu od nového roku zaplatí 110 korun za metr kubický. Když to znovu vztáhneme na tu průměrnou tříčlennou rodinu, tak je to ročně asi 10 800 korun, tedy o 900 korun více než letos.
Na Jičínsku pak od ledna voda zdraží o 12 procent, kubík bude nově stát zhruba 106 korun. Vodovody a kanalizace Trutnov zdraží vodné a stočné v průměru o 6,7 procent na 110 korun. Tady na parlamentem schválené zvýšení DPH připadá více než třetina zdražení. Zbylé zvýšení ceny vodárny zdůvodnily zdražením materiálů a oprav. A v ceně se promítne i zvýšení úroků z investičních úvěrů vodáren.
Na závěr zmíním ještě Dvůr Králové nad Labem, který je pátým největším městem kraje. Tam vodárny zdraží o 5,5 procenta na 112 korun za metr krychlový.
Související
-
Voda je součástí našich životů. Jak dobře ji ale známe?
Voda, základ života. Odborníkům to není třeba opakovat, ale i laická veřejnost už začíná tušit. V Česku je nedostatek vody.
-
U Náchoda vyrůstá nový vodojem. S kapacitou 5 000 kubíků pitné vody bude třetí největší v kraji
Nedaleko Náchoda vzniká nový vodojem o celkovém objemu 5 000 metrů krychlových. Podle zástupců společnosti VaK Náchod bude třetí největší v Královéhradeckém kraji.
-
V Hradci Králové vzniká nový přivaděč pitné vody. Co to bude znamenat pro odběratele?
Zhruba 170 tisíc lidí na Královéhradecku by v budoucnu mělo mít větší jistotu stabilních dodávek pitné vody. Pomoci mají i dva nové projekty společnosti VaK Hradec Králové.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Spojené státy si hájí hlavně vlastní zájmy. Trump chce vyvolat chaos mezi evropskými politiky, míní expert
-
OBRAZEM: Statečný boj českých hokejistek proti Američankám. Po prohře 1:2 Češky čeká zápas o bronz
-
Tomáš Halík: Máme se stále báječně. Opozice ale zneužívá tekutý hněv lidí a obrací ho proti vládě
-
Fotbalisté Slavie zakončili základní část výhrou nad Slováckem. Olomouc proklouzla do skupiny o titul