Vlčí mák, symbol Dne veteránů. Výročí konce I. světové války, svátek svatého Martina, patrona vojáků

11. listopad 2022 07:34

Lidé můžou tak jako každý rok znovu koupit červené květy vlčích máků. V den výročí konce první světové války tak přispějí na sbírání příběhů válečných veteránů, na jejichž hrdinství by se nemělo nikdy zapomenout. Veřejnou sbírku na projekt Paměť národa pořádá nezisková organizace Post Bellum. 

Květy vlčího máku jsou po celý listopad k dostání na 1 100 sbírkových místech. Třeba ve všech krkonošských muzeích a informačních centrech Správy národního parku.

Čtěte také

Na pultě informačního centra Správy Krkonošského národního parku leží bílá krabička plná rudých máků. A opakovaně jsou už v listopadu několik let i jinde, jak vím od ředitelky Krkonošského muzea ve Vrchlabí Blanky Zázvorkové.

„Jsou i na pokladnách všech krkonošských muzeí, to znamená tady ve Vrchlabí, v Jilemnici a v Harrachově v lesnicko - myslivecké expozici.“

Připněte si vlčí mák, jako symbol úcty k válečným veteránům

Čtěte také

Podpořte tak natáčení vzpomínek pro archiv Paměti národa. „Nám jsou aktivity občansko-prospěšné společnosti Post Bellum, která tuto sbírku pořádá, velmi blízké. Jsme také paměťovou institucí, která shromažďuje dokumenty nejen hmotné. Takže se Post Bellum trošku blíží naší muzejní práci.

„V posledních letech máme každý rok rudé vlčí máky u nás v muzeu. 11. listopad je Dnem válečných veteránů všech válek, všech národností a padlých na všech stranách, říká ředitel jilemnického muzea David Ulrich.

Čtěte také

Na zdejším pomníku padlých v 1. světové válce je nejen 108 jmen obětí z Jilemnice a okolí. „Nalezneme zde i desku s 18 jmény obětí okupace a odboje za 2. světové války. A v podstavci jsou uloženy prsti ze tří bojišť československých legionářů. Jsou od Zborova, Terronu a Doss Alta.

Červený vlčí mák se stal symbolem, dodnes kvetou tyto máky na polích flanderských. Jako je to ve slavné básni kanadského chirurga polního dělostřelectva majora Johna McCraye. Ale válek a jejich veteránů neubývá.

V Jilemnici si beru a na klopu připínám svůj mák.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související