Vlastnictví je krádež. Lakomec v hradeckém Klicperově divadle neztrácí nic ze své trefnosti

15. březen 2019

První letošní premiérou a čtvrtou v této sezóně bude v sobotu 16. března od 19:00 hodin na hlavní scéně Klicperova divadla Moliérův Lakomec v režii Michala Háby. Hra je i po více než 350 letech považována za špičku komického žánru a podle tvůrců ze své vtipnosti a trefnosti neztrácí nic ani v dnešních dnech.

Lidé rádi zapomínají, tvrdí dlouholetý šéf jevištní techniky Klicperova divadla Ladislav Svoboda

Lenka Loubalová a Ladislav Svoboda, všemi přezdívaný „Had"

Český rozhlas Hradec Králové pro vás ve spolupráci s Klicperovým divadlem připravil staronový cyklus Divadlo V podkroví. Herci Klicperova divadla si pravidelně před rozhlasový mikrofon zvou zajímavé hosty. V pondělí 19.  listopadu bude po 18. hodině hostitelem dlouholetá členka souboru Klicperova divadla Lenka Loubalová, jejím hostem pak dlouholetý šéf umělecko - technického provozu Klicperova divadla Ladislav Svoboda, všemi přezdívaný „Had".

Mladý režisér Michal Hába, který se do Klicperova divadla vrátil po loňské úspěšné inscenaci Černá voda, sáhl tentokrát po úplně jiné látce. Moliérova Lakomce bere jako výzvu.

„V Moliérovi se vlastně odráží commedia dell'arte, takže jsme šli po intenzivním, až téměř přiblblém způsobu hraní, který je hodně ukřičený. Ale já si myslím, že to právě k Moliérovi sedí. A co se týče výkladu, tak my ve hře zacitujeme také počátek francouzského anarchismu. Jsem tedy zvědavý, jak si to dohromady s hradeckým publikem sedne," vysvětluje Michal Hába.

Lakomec v hradeckém Klicperově divadle neztrácí nic ze své trefnosti

A hned doplňuje: „Přišlo mi zajímavé zvolit konkrétní inscenační styl. Konkrétně Lakomec potřebuje asi víc hereckého vkladu, kde je zapotřebí se do toho opřít. Myslím, že Filipovi Richtermocovi to jde moc dobře. Přišel, jak na to."

Sám Filip Richtermoc potom k roli Harpagona říká: „Pasoval jsem se s ní klopotně. Ale na druhou stranu lakota provází duši každého z nás. A hraje se určitý archetyp člověka a princip. Ať už se jedná o lakotu ve smyslu majetku, nebo vlastnictví lidí. Zkrátka lakota je v každém z nás a každý se s ní musí nějak porvat. Abychom nebyli všichni lakomci."

„Na premiéru se velmi těšíme. Myslím si, že drastická komika a různé groteskní postupy budou Moliérovi slušet," usmívá se umělecká ředitelka Klicperova divadla v Hradci Králové Jana Slouková.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související