Vlak Lemkin s výstavou o historii genocidy a jejím trestání zastavil na nádraží v Hradci Králové

21. říjen 2023 07:49

Až do středy 25. října 2023 bude na nádraží v Hradci Králové stát speciální vlak s putovní výstavou o historii trestání genocidy. Expozice je rozdělena do čtyř starých železničních vagónů. Ty mají přiblížit atmosféru někdejších válečných transportů.

Podrobnosti vysvětluje spoluautor výstavy Pavel Chalupa z Centra studií genocid Terezín. „Záměr byl, spolu s výtvarníkem Milanem Davidem, vytvořit autentickou atmosféru a onen pocit, který ti návštěvníci dostávají, když v expozici sedí, poslouchají a dívají se na projekci v onom vagóně, že se ocitli opravdu v tom originálním vagónku, ve kterém se převáželi vězni, zajatci a tak dál.“

Čtěte také

Výstava je přístupná zdarma po celý den až do 19:00 hodin, dopoledne je ve všední dny vyhrazené školám.

Vlak Lemkin představí osobnost Rafaela Lemkina a připomene 75. výročí od přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy Valným shromážděním Organizace spojených národů. Čtyři speciálně upravené vagóny návštěvníkům zdarma nabídnou multimediální výstavu a vzdělávací aktivity pro školy.

Projekt Vlak Lemkin, za kterým stojí Centrum studií genocid Terezín, nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Se životem i komplikovanou situací související s přijetím genocidy jako zločinu seznámí návštěvníky speciální multimediální výstava, která nabídne vhled i do aktuální situace ve světě.

„Naším cílem je představit veřejnosti Rafaela Lemkina, který se zasloužil o to, že je genocida mezinárodním právem chápaná jako zločin. Vlak Lemkin jsme i proto speciálně vypravili letos, kdy si v prosinci připomínáme výročí 75 let od přijetí této úmluvy,“ říká k projektu Vlak Lemkin Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín.

Čtěte také

A dodává: „Během jarní cesty navštívilo Vlak Lemkin za jeden měsíc více než pět tisíc lidí a více než tisíc žáků základních a studentů středních škol. I proto věříme, že projekt dokáže oslovit návštěvníky a školy i z dalších měst České republiky.“

Vlak Lemkin nabízí výstavní a vzdělávací aktivity k tématu historie a prevence genocidního násilí a významu mezinárodního práva pro budoucnost Evropy a lidstva. Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou multimediální výstavu, která představí osobnost Lemkina prostřednictvím herce Aleše Bílíka, 30minutová výstava je doplněna komentářem Dušana Sitka.

Autorem výtvarného zpracování interiéru výstavních vagonů je scénograf a výtvarník Milan David. Součástí návštěvy Vlaku Lemkin je i prohlídka doprovodné panelové výstavy k tématu vzniku Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy a prohlídka výstavy S.O.S. Terezín o aktuálním dezolátním stavu terezínské Hlavní pevnosti.

Doprovodný program pro školy

Součástí projektu jsou i speciální programy pro žáky základních a studenty středních škol, pro které je na objednání Vlak Lemkin otevřen již od 8:00.

Čtěte také

„V Ústí nad Labem a Děčíně se programu zúčastnily stovky žáků základních i studentů středních škol různých zaměření. Multimediální výstava je unikátní příležitostí, jak žáky a studenty seznámit s významem pojmu genocida, a to nejen v kontextu historie, ale i současnosti,“ říká Šimon Krbec.

Už na jaře učitelé ocenili zajímavé, interaktivní pojetí výstavy. „Jako pedagog oceňuji nevšední prostředí, které samo o sobě, na rozdíl od muzeí či tradičních expozic, dokáže žáky zaujmout," říká k výstavě Michal Návara ze základní školy Victoria School v Klánovicích.

To potvrzuje i jeho kolegyně, pedagožka Pavlína Naegele: „Líbilo se mi zejména umělecké ztvárnění interiérů vagónů. Žáky zaujalo prolínání namalovaných siluet s audiovizuální prezentací. Působilo to jako pohled do minulosti. Návštěva ve Vlaku Lemkin byla podnětem pro další výuku o genocidě Arménů a genocidě ve Rwandě."

Čtěte také

Žáci a studenti pak oceňují především propojení tématu do souvislostí. „Vždy je dobré, když žáci mohou chápat látku více smysly. A jak mi někteří druhý den potvrdili, během projekce se ve vlaku cítili divně. Možná proto si mnohé, co slyšeli a viděli, budou pamatovat," říká k projektu Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu ČR.

Autoři projektu plánují se vzděláváním o příčinách, původu a důsledcích genocid i nadále pokračovat: „Naším cílem je šíření poznatků mezinárodního vědeckého oboru studií genocid v České republice, proto nás zájem pedagogů, žáků i studentů velmi těší. V České republice dlouhodobě spolupracujeme s předními univerzitními pracovišti a učitelskými asociacemi. Vědecké zkoumání, studium i vyučování o genocidách pak vnímáme jako nutný prostředek k ochraně demokratických společností, které jsou založeny na respektu k právům jednotlivců a menšin,“ zdůrazňuje Šimon Krbec.

Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti. Autory projektu Vlak Lemkin jsou Šimon Krbec a Pavel Chalupa.

autoři: David Macháček , baj
Spustit audio

Související