Vladimír Remek: Součástí mého výcviku na kosmonauta byl také zubařský rychlokurz

14. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Remek

Vojenský pilot Vladimír Remek je dodnes jediným Čechem, který se podíval do vesmíru. Na oběžnou dráhu naší planety se dostal jako 87. člověk a první kosmonaut jiné než sovětské nebo americké národnosti.

Kosmická loď Sojuz 28 s Remkem na palubě odstartovala do vesmíru 2. března 1978. „To, že se odlepíte od startovacího stolu, nepoznáte. Je to tak plynulé a jemné, že nedostanete žádný kopanec. Oddělení kontaktu vám tak musí oznámit řídicí středisko,“ vysvětluje zažitý mýtus kosmonaut.

Málem vesmírným zubařem

Vesmírná posádka se z orbitálního komplexu Saljut vrátila 10. března 1978. Remek ve vesmíru strávil 7 dní, 22 hodin a 18 minut. „K nejfrekventovanějším otázkám od té doby patří, jestli jsem se bál a jak se v kosmické lodi chodí na záchod,“ směje se. „Samozřejmě jsem měl určité obavy, nešlo o panický strach o můj život, kdyby to chtěl někdo takto zjednodušit, ale o výsledek, o to, jestli budu schopen obstát a jestli jsme udělali dost,“ říká. „Po skončení letu jsem měl jeden z nejlepších pocitů z dobře vykonané práce v mém životě. Splnil se mi také klukovský sen.“

Alexej Gubarev a Vladimír Remek na palubě Sojuzu 28

Dodnes vlastní Vladimír Remek několik věcí, které měl s sebou ve vesmíru. „Přivezl jsem si kromě jiného takovou pletenou čepičku s malým kšiltem a možností překlápět uši. Žena ale jednoho krásného dne usoudila, že už je propocená a dala ji vyprat. Samozřejmě, jak byla čepice vlněná, tak se srazila. Teď ji můžeme dávat na hlavu tak akorát prckovi nebo panence,“ říká se smíchem. Na památku si ovšem nechal i oficiální náramkové hodinky.

Součástí výcviku Vladimíra Remka byl i na kosmonauty netradiční kurz – zubařský. „Jurij Romaněnko a Georgij Grečko byli tou dobou již na kosmické stanici, kam jsme mířili. A u obou se projevila bolest zubů, která je u mladých lidí většinou způsobená tím, že se něco děje pod plombou. Jako jednu z možných variant, kdyby nezabraly prášky proti bolesti, nám tak udělali rychlokurz použití zubní vrtačky a odvrtání plomby. Naštěstí jsem to nikdy nemusel použít,“ vypráví se smíchem.

Vesmírní turisté

Od Remkova letu prošla kosmonautika ohromným technologickým vývojem. „Na začátku se kosmonautika přirovnávala k letectví, i když to není úplně přesné. Řekl bych ale, že vesmírný turismus je zákonitá cesta. Je ale stále potřeba hledat určitou míru, přece jenom to stojí nemalé finanční prostředky a samotné lety velice zatěžují okolní prostředí,“ říká.

„Když jsme letěli my, a to je více než čtyřicet let, tak se říkalo, že ještě nedošlo ke srážce se zbytky kosmických těles. Od té doby k takovému kontaktu už došlo několikrát,“ upozorňuje na jedno z rizik cest do vesmíru.

Jak Vladimír Remek vzpomíná na období, během kterého působil jako český velvyslanec v Rusku? A jaké momenty považuje ve svém životě za stěžejní? Poslechněte si záznam celého rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová