Vladimír Burjánek: Výročí

Manifestace pražského lidu na Václavském náměstí 28. října 1918
Manifestace pražského lidu na Václavském náměstí 28. října 1918

Jsou různá výročí. Včera uplynulo 99 let od vzniku samostatného československého státu. Úctyhodná doba, která bude v příštím roce, při kulatém výročí, podrobena důkladným rozborům. Společná cesta Čechů a Slováků v jednom státě byla narušena za druhé světové války, ale po ní jsme se opět sešli na jedné lodi.

Pod stejnou vlajkou jsme zpívali naši hymnu. Události devětaosmdesátého roku prožívané pospolu, dospěly poměrně rychle k celkem poklidnému rozdělení, včetně symbolů.

Od té doby máme my i oni svoji vlajku, naše hymna se pokrátila, slovenskou si doplnili. Ještě dnes, po takové době se po posledních slovech .. domov můj... mnohým okamžitě vybaví návaznost … nad Tatrou sa blýská. Inu zvyk železná košile.

Nám hymna vlastně zůstala zachovaná a nemusel se nikdo učit novou. Myslím na to třeba při mezinárodních fotbalových utkáních, kdy se hymna hraje a podezírám některé naše hráče ze znalosti slov, což televizní kamery lehce odhalují..

Jestliže se při rozdělení republiky zdálo, že jdeme opačně - proti světovému sjednocování, mnozí se přesvědčili, že ono osamostatnění bylo nakonec celkem dobrým počinem pro obě země.

Česká vlajka