Vladimír Burjánek: Švestkové knedlíky

5. listopad 2023

Ovocných knedlíků je několik druhů. Mohou být kynuté, z tvarohového, přepalovaného i bramborového těsta. Náplní je pak mnoho. Zahradní jahody, jablka, meruňky, třešně, borůvky a další ovoce. Z těch kynutých jsou velmi populární právě borůvkové, které lákají cizince i domácí turisty a jsou ozdobou každého restauračního jídelníčku. 

Čtěte také

Miluji třešňové a švestkové knedlíky z tvarohového těsta. Z kynutých, kterým říkáme blbouni, pak borůvkové. Jako je u ovocných knedlíků hodně možností náplní, je i nespočet variant, jak knedlíky vylepšit. Někdo dává přednost šlehačce, případně smetaně, jiný sype mákem, tvarohem a variant může být mnoho.

Pro naše vnuky dělala moje žena i stovku borůvkových knedlíků na zimu a někdy to ani nestačilo. Jak jsem řekl, dávám přednost švestkovým a třešňovým knedlíkům. Třešně máme vlastní, tři stromy a vždycky se alespoň na jednom urodí. Švestku ovšem na zahradě nemáme a letos byl veliký problém.

Čtěte také

Pravé české švestky se neurodily. Když jsem zjistil, že kolem nás není nic, projel jsem na motorce pomalu celý Český ráj, ale v obvyklých místech byly také stromy prázdné. Už jsem se smířil s tím, že pravidelná zimní zásoba této lahůdky nebude, když se objevil kamarád s košíčkem těch správných švestek.

Neprozradil, kde je načesal, ale byli jsme zachráněni a tradice tedy bude i letos zachována.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...