Vladimír Burjánek: Škola volá

31. srpen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prázdná třída
0:00
/
0:00

A zítra zase zazvoní, školy se naplní žáky a učitelé zahájí další vzdělávací cyklus. Jak je u nás tradicí, určitě s nějakými novinkami, protože každý ministr chce nechat po sobě nesmazatelnou stopu a najít ten správný recept na nejlepší vzdělávání. Žáci kroutí nevěřícně hlavami, jak rychle ty prázdniny utekly a jsou ještě vrchovatě plní zážitků, které posbírali u dalekých moří, nebo jihočeských rybníků.

Vzpomínají na krásné cyklotoulky letní přírodou, kolečkové bruslení, tábory, dovolené i sladké lenošení. Září bylo pro nás vždycky spojené s pouštěním draků. Když vidím ty dnešní nádherná monstra, také náležitě cenově mastná, tají se mi až dech. Proti nim byly ty naše hrušky, nebo psaníčka,slepené lepidlem z mouky a vody jak chudí příbuzní, ale radost z jejich pouštění byla obrovskáí. Draky jsme pouštěli většinou na polích, sedláci v té době sklízeli brambory. Vždycky jich pár zůstalo, abychom mohli nanosit brambořinu, udělat ohýnek a péci pochoutku, jejíž chuť byla přímo báječná. Podzimní draci a bramborové opojení z ohýnků alespoň částečně zahnalo smutek nad prázdninovou volností.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...