Vladimír Burjánek: Mše

Evangelický kostelík v Hořejších Herlíkovicích byl postaven na počátku 20. století
Evangelický kostelík v Hořejších Herlíkovicích byl postaven na počátku 20. století
0:00
/
0:00

Z okna domu se celý život dívám na magický a fascinující obraz  pozdně gotického kostela naší vesnice. Znám ho ve všech podobách. Když se první zelené listy jara téměř dotýkají nádherné stavby, když žhavé letní slunce pálí do pískovcových stěn.

Když podzimní deště bubnují do mědi věží, ale nejkrásnější je pohled zimní, když se chrám zahalí do bílého, nejlépe vánočního sněhového šatu. Dnes v noci jsem se vrátil po dlouhé době do dětství. Do časů, kdy jsme sněhem spěchali jako ministranti na tradiční slavnou půlnoční mši.

Ještě plni rozechvění, úžasných štědrovečerních zážitků z domova, nadšeni z dárků, které jsme objevili pod stromečkem a naplněni celodenní nedočkavostí a těšením. Tohle všechno pak umocnil velebný zvuk varhan a vůně kadidla, nesoucí se od oltáře do chrámové lodi.

Silné zážitky z dětství se nezapomínají, i když jdeme v dospělosti třeba jinými cestami. Vzpomněl jsem si na to dnes s přicházejícím novým dnem, když mi tóny starých varhan při půlnoční mši vrátily ten minulý čas.

Původní gotická klenba v presbytáří kostela sv. Bartoloměje