Víte, jak vypadají šlechtické sněžnice z konce 19. století? Jedny ukrývá zámecký depozitář v Opočně

31. prosinec 2021 08:02

Depozitář opočenského zámku je tak rozsáhlý, že zabírá hned několik pokojů ve druhém patře památky. A umíte si asi představit, co všechno takový prostor může skrývat. Vybrat proto jedinou věc, kterou bychom vám představili, nebylo vůbec jednoduché, ale povedlo se. A dokonce k dnešnímu pokladu připojíme i jeho příběh.

Tady jsou! Poklad depozitáře opočenského zámku. Kastelán Tomáš Kořínek tady právě rozkládá obrovské, vyplétané sněžnice. „Jde o dva páry sněžnic, které používala Lucy Sophie Yvonne de Jonquet, manželka Josefa Colloredo-Mannsfelda, původem Francouzka. Měli je u sebe při své cestě do Severní Ameriky na Aljašku.

Čtěte také

Jak jsou tyto sněžnice staré? „Asi něco přes 100 let. Oni tam byli hned na začátku 20. století.

Sněžnice jsou rozložené na zemi. Kdybychom se podívali z obou stran, tak nikde není vidět nic, čím by se přidělávaly na obuv. Jak to fungovalo? „Na jedné sněžnici se dochovaly řemínky, které jsou tedy dnes už hodně sešlé. Těmi se sněžnice upevnila na botu a mohlo se chodit po sněžných závějích.

Jeden pár je větší než ten druhý. Vztahuje se k nim nějaký příběh? „Předpokládáme, že ty větší jsou pro muže a menší samozřejmě pro ženu. A příběh máme velmi zajímavý, protože ním jednu chvíli žila i americká média.

Šlechtické sněžnice z konce 19. století ukrývá depozitář opočenského zámku

„Manželka Josefa Colloredo-Mannsfelda právě v těchto sněžnicích přicházela k vlaku. Chtěla stoupnout na stupačku a vyhoupnout se do vagónu. Ale ve sněžnicích to nešlo. Proto si je sundala z nohou a stoupla, ovšem nikoliv na stupačku, ale nejprve na sněžnou závěj. Propadla se dolů tak, že jí prý koukal pouze klobouk.

„Americká média z toho byla naprosto v šoku, protože nikdy nespatřila rakouskou šlechtu na Aljašce, natož ještě takto ponořenou v závěji.

Čtěte také

Jak se tyto úžasné příběhy dochovaly? „Z této cesty máme k dispozici kompletní záznamy, protože Josef Colloredo-Mannsfeld si vedl deník. Tam se dají najít takovéto úžasné příběhy.

Sněžnice dáváme opět zpět pod stůl. A určitě tady budě ještě nějaký další zajímavý předmět s příběhem. Všude okolo nás jsou skříně. „Jsou tady zejména americké sbírky, jsou tu různé oděvy indiánů. Po Aljašce je tahali sáňoví psi a máme tady i kůži jednoho z těchto zvířat.

Správa opočenského zámku v současné době mnoho předmětů z depozitářů vrací zpět do interiérů památky. Návštěvníci tak budou mít možnost mnoho z nich spatřit v příští turistické sezóně.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související