Víte, jak chutná polibek od žirafy? Herec Jan Šťastný vám to poví

30. říjen 2017
Víte, jak chutná polibek od žirafy? Herec Jan Šťastný vám to poví

V ZOO Dvůr Králové nad Labem můžete tato zvířata pozorovat z bezprostřední blízkosti. Slouží k tomu vyvýšená speciální lávka, takže když na ní u výběhu stojíte, díváte se žirafám přímo do očí. Ošetřovatelé je k lávce přilákají větvičkami vrby jívy, což je velká žirafí pochoutka.

Nejmlsnější a nejrychlejší bývají Lukrécie a Lentilka. Setkání s nimi si nenechal ujít ani známý herec Jan Šťastný, který přijel do královédvorské ZOO s manželkou a synem Ondřejem.


Žirafa
Je to sudokopytník, jeden z nejvyšších ze všech suchozemských živočišných druhů. Žirafí samci dosahují velikosti od 4,8 až do 5,5 metru a někteří jedinci váží i 900 kilogramů.

Zooložka Ilona Kratochvílová měla s sebou nejen dostatek vrbového listí, ale i granulí. A právě granule mohla rodina Šťastných podávat žirafám z ruky i z úst.

Díky dlouhému jazyku, šikovné stavbě páteře a ohebným nohám dosáhne žirafa na velké množství potravy. Tuhý a dlouhý jazyk jí ve volné přírodě umožňuje strhávat větvičky a listy i z trnitých stromů, jako jsou akácie.

Čtěte také

Konzumace potravy a pití zabere žirafě denně přibližně dvanáct hodin.

Žirafy odpočívají, stejně jako většina ostatních sudokopytníků, ve stoje, jen výjimečně spí vsedě s hlavou opřenou o zadek.

Víte, jak chutná polibek od žirafy? Herec Jan Šťastný vám to poví

Samci mezi sebou bojují tak, že se přetlačují krky, někdy dokonce do sebe narážejí hlavami, často krky proplétají. K tomuto boji dochází většinou mezi mladými zvířaty, případně při příchodu nového samce.

V zajetí se žirafa dožívá zhruba 25 let, vzácně i přes 30 let.

Matka ohrožené mládě divoce brání kopáním. Jediné kopnutí dokáže usmrtit lvici nebo prorazit kapotu terénního vozu.

ZOO Dvůr Králové nad Labem pečuje o žirafy Rothschildovy a žirafy síťované. Patří k nejúspěšnějším chovatelům.