Víte, co je Dědkostav? Parta důchodců, která opravuje hrad Potštejn. Mají na to čas a chuť

27. červenec 2016
Víte, co je to Dědkostav? Důchodci, kteří staví a opravují hrad Potštejn. Mají na to chuť a čas

Vajíčka do malty rozhodně nedávají. Místo toho používají speciální přípravky, které zajistí to, že hradba vydrží zase pár desetiletí nebo století. Řeč je o skupině důchodců, která si říká Dědkostav, a letní měsíce tráví tím, že opravuje hrad Potštejn na Rychnovsku. Pracují na něm už přes deset let a práce mají pořád jako na kostele. Nebo spíš na hradě.

Jarka s Pavlem z jižních Čech se vyškrábali na hrad Potštejn, nicméně v pondělí je zavřeno. Ale paní Jarku zaujala cedule, že zde staví Dědkostav. A také ji zaujali zaměstnanci této pozoruhodné stavební firmy.

Kdyby seděli někde u piva, tak akorát budou opravdu dědkovět. Poroste jim břicho a budou k ničemu.Paní Jarka, návštěvnice Potštejna

„Kdyby seděli někde u piva, tak akorát budou opravdu dědkovět, že jo. Poroste jim břicho a budou k ničemu. Takhle aktivní důchodci, to je nejlepší," říká paní Jarka.

Dědkostav je skupina především potštejnských důchodců, která už přes deset let pracuje na obnově a rekonstrukci zdejšího hradu v podhůří Orlických hor.

Čtěte také

Proč se vůbec dali dohromady, na to vzpomíná Václav Lžičař: „Aby se hrad mohl vůbec zpřístupnit, tak se s tím muselo začít něco dělat. A trvá to už víc jak deset roků. Postupně se to opravuje do takové podoby, aby to nebylo nebezpečné pro návštěvníky."

Víte, co je to Dědkostav? Důchodci, kteří staví a opravují hrad Potštejn. Mají na to chuť a čas

Hráběmi se ohání Antonín Bitnar. Ten to má na hrad nejblíže. Bydlí hned pod ním. Ale přesto musí každý den šlapat pěšky nahoru do kopce.

„Nemusím, to já chci! Potřebuji chodit. I v zimě, když se na hradě nepracuje. Tak to tady aspoň hlídám," směje se Antonín Bitnar.

A co na hradě letos Dědkostav buduje?

Určitě nehrozí, že bychom jednoho dne řekli, že už tu nemáme co dělat.Jiří Neugebauer, člen Dědkostavu

„Vyzděný náznak hradby, jak kdysi vypadal. Všechno se dělá podle základů a také podle pokynů památkářů. Jak dlouho tady ještě budeme, netušíme. Těžko říct. Ale pokud to bude chtít Potštejn udržet provozuschopné, tak se musí určitě pořád něco opravovat. Určitě nehrozí, že bychom jednoho dne řekli, že už tu nemáme co dělat," dodává Jiří Neugebauer, jeden z pracovníků na obnově hradu.

Víte, co je to Dědkostav? Důchodci, kteří staví a opravují hrad Potštejn. Mají na to chuť a čas