Virtuální expedice brněnské zoologické zahrady vás postaví tváří tvář divokým zvířatům

30. listopad 2022

Můžete stát v centru jihomoravské metropole a zároveň se ocitnout uprostřed džungle mezi šimpanzi nebo v oceánu plném ryb. Jedinečný zážitek nabízí prostřednictvím virtuální reality brněnská zoo. Desítka speciálních filmů umožňuje pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí na vzdálenost doslova pár centimetrů. Otevřeno je celoročně každý den.

Brněnská zoologická zahrada dlouhá léta provozovala na svém pracovišti v centru města v těsném sousedství Staré radnice stálou akvarijní výstavu. Ta byla přibližně před deseti lety zrušena a akvária přesunuta na Mniší horu do areálu zoo. Uvolněné prostory prošly před třemi lety proměnou a vznikla tehdy první atrakce svého druhu ve střední Evropě – Virtuální expedice zoo Brno.

Celé kouzlo spočívá v použití speciálních brýlí pro virtuální realitu, ve kterých se návštěvníkům promítá dokumentární film. Otáčením těla je možné se dívat všemi směry a cítit se tak, jako by byl divák třeba uprostřed prérie nebo v hlubinách oceánu mezi hejny ryb. Filmy jsou natáčeny speciální sférickou kamerou, která zabírá celé své okolí v úhlu 360 stupňů. Délka jedné projekce je deset až třináct minut.

Filmaři kameru umístili do míst, kde se přirozeně pohybují divoká zvířata. Pro ta je nezvyklý objekt v krajině lákavý a tak se často přiblíží až přímo ke kameře, aby ji prozkoumala, očichala a osahala. Divákovi se tak před očima objeví lev, šimpanz nebo třeba rys. Při záběrech z moří je pak pocit velmi blízký pohledům, které se naskýtají při šnorchlování nebo potápění.

Atrakce je vhodná pro všechny návštěvníky od čtyř let. Jedinou výjimku tvoří lidé trpící epilepsií, případně závratí, kterým by brýle pro virtuální realitu mohly přivodit potíže. Otevřeno je denně, včetně víkendů a svátků od 10 do 18 hodin. Virtuální expedici Zoo Brno najdete v centru Brna na Radnické ulici. Prostory jsou doplněny velkoformátovými fotografiemi zvířat z různých koutů světa.

Spustit audio