VIDEO: Vypouštění Krakena můžete sledovat v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Vypouštění Krakena můžete sledovat v ZOO Dvůr Králové nad Labem
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vypouštění Krakena můžete sledovat v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Krokodýli žijí na naší planetě již 200 milionů let. Patří mezi nejúspěšnější živočichy, které kdy příroda stvořila a jsou to současníci dinosaurů. Je zapotřebí takové tvory poznávat a především chránit. Milují vodu a ve vodě se i páří.

Krokodýl je dokonale přizpůsoben životu ve vodě, při otevření tlamy zabraňuje vniknutí do vody do žaludku pevná záklopka a oči a nozdry jsou postavené tak, aby krokodýl mohl vynořit nad hladinu jen nepatrnou část hlavy a pohodlně tak vyhlížel kořist.

Přes čtyři metry dlouhý krokodýl Tomistoma úzkohlavá je největším zvířetem v Pavilonu Vodní světy Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Se svojí patrnerkou obývá bazén uprostřed zeleně a ptačího zpěvu.

V londýnském Britském muzeu uchovávají lebku krokodýla úzkohlavého o délce 84 cm, což je mimochodem nejdelší známá lebka krokodýla na světě. Délka zvířete není známá, ale dá se odhadnout asi na 5,3 až 5,8 metrů. A kde se vzalo spojení „roníš krokodýlí slzy?"

Legend o tom je hned několik. Už ve středověku se věřilo, že krokodýli při zabíjení a pojídání kořisti, prolévají slzy. V orientálních pohádkách se zase vypráví o tom, jak krokodýli vábili u břehů Nilu oběti na svůj srdcervoucí pláč. Ale ve skutečnosti je tomu tak, že na očích mají zvláštní blánu, tzv. mžurku a když ji spustí dolů, stéká po ní voda, nahromaděná na hlavě.

Krokodýlů je několik druhů

Mezi krokodýlí obry však bezpochyby patří krokodýl úzkohlavý. Největší zástupce tohoto druhu u nás je doma v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Čtěte také

Do jeho teritoria se podívala s mikrofonem také redaktorka Blanka Malá. Krkodýlího samce ji ochotně představil ošetřovatel, Pavel Kalus.

V ZOO Dvůr Králové můžete vidět pár tomistom úzkohlavých, dvacetisedmiletého Krakena a stejně starou samici Penelopu, kteří se do ZOO dostali v roce 1989. Kraken je v současné době považován za největšího krokodýla žijícího v českých zoologických zahradách. Dorostl do délky okolo 4,5 metru a hmotnosti asi 350 kg.

Tomistoma je málo probádaný druh krokodýla, o jehož ochranu v přírodě se léta staral německý amaterský badatel Ralf Sommerland.

Název tomistoma v latině znamená "úzká čelist, úzká ústa". Uvidíte, jak si pověstné zuby tohoto inteligentního zvířete, poradí s nabídnutými pochoutkami!

Vypouštění Krakena můžete sledovat v ZOO Dvůr Králové nad Labem