VIDEO: NASA zveřejnila záznam rekordního letu helikoptérky na Marsu. Ingenuity urazila 704 metrů

4. červen 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil video z rekordního letu helikoptérky, která je už více než rok na Marsu s robotickým vozítkem Perseverance. Při svém 25. letu začátkem dubna malý vrtulník nazvaný Ingenuity urazil 704 metrů a letěl rychlostí 5,5 metru za sekundu.

Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR spolupracují na hledání a výzkumu prospěšných látek z některých polozapomenutých středoevropských bylin, jako je například ožanka či komonice.

Čtěte také

Principy dědičnosti vysvětluje srozumitelnou formou nová stálá expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Návštěvníci ji najdou v augustiniánském klášteře v Brně, kde kdysi žil a dělal své pokusy zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Od jeho narození letos uplyne 200 let.

V roce 2022 se na oběžnou dráhu dostaly už tři české družice a všechny tři letěly na raketách Falcon 9, Po lednovém CubeSatu VZLUSat-2 a dubnovém BDSatu se na oběžnou dráhu dostal i Planetum-1. Tato družice vznikla díky pražskému planetáriu a má sloužit především edukačním účelům.

Čtěte také

Archeologové odhalili při rekonstrukci náměstí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku zachované části domu a kusy vybavení z konce 13. až poloviny 14. století. Archeologové odkryli dům v jihovýchodní části náměstí.

Oblast krkonošského Jilemnicka je bohatá na středověké nálezy. Odhalil je i nedávný archeologický průzkum v pozůstatcích kostela sv. Alžběty, který stával přímo před jilemnickým zámkem. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...