Víc než 100 lidí hledalo v lesích nedaleko Hradce Králové zanedbané a odhozené psy

21. srpen 2015

Lesy u obce Homyle na Královéhradecku procházela včera večer víc než stovka lidí. Pátrali po psech ve velmi zuboženém stavu, které v téhle oblasti někdo pravděpodobně vypustil. Předtím je s největší pravděpodobností týral. V předchozích dnech se podařilo najít dvě fenky, včera přibyla další a byl u toho i náš reportér Václav Plecháček.

Na odstavné ploše u malé obce Homyle asi 15 kilometrů od Hradce Králové je nezvykle rušno. Dobrovolníci se právě domlouvají, jak budou při hledání psů postupovat.

Pátrat se bude v lese, kde už se v předchozích dnech dva psi našli.

„Začalo se nám to nabalovat, lidi vídají další a další psy. Jeden člověk tady dokonce viděl na silnici šest psů. Tím nám došlo, že ten problém bude asi větší a snažíme se ty psy odchytit," vysvětluje jedna z organizátorek pátrací akce Lucie Bartoňová.

Čtěte také

Vidění psi jsou prý ve velmi špatném stavu, stejně jako fenky, které už se najít podařilo.

Ty mají za sebou několik porodů a je tak pravděpodobné, že pochází z nelegální množírny.

„Všichni jsou vystresovaní, vyhublí. Jedna fenka má strašně špatné krevní testy. Tak je potřeba je co nejdřív dostat do bezpečí. Včera děvčata viděla loveckého psa, kokršpaněla a údajně tady má být briard," dodává další z organizátorek Marie Schillerová.


Mezitím se dobrovolníci rozdělují do skupin, rozdávají si letáky s mapou okolí i telefonními kontakty, někteří mají i vysílačky.

Většina z nich je z okolí Hradce Králové a Pardubic, ale třeba Lucie Beránková přijela až z 80 kilometrů vzdáleného Mnichova Hradiště: „Mám svoje dva pejsky, dvě kočky a mám ráda zvířata. A to, že člověk může pomoct, je podle mě dobře."

Víc než 100 lidí hledalo v lesích nedaleko Hradce Králové zanedbané a odhozené psy

Víc než stovka lidí odchází do lesa a po zhruba hodině přichází dobrá zpráva. Podařilo se najít a odchytit jednu fenku. Je vyčerpaná a má strach.

Pozdější zprávy už tak dobré nejsou, další nalezený pes už totiž nejevil známky života.

Akce skončila po setmění, pátrat se ale bude i v dalších dnech.

Zároveň se také připravuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

autor: PLE
Spustit audio