Většina provozovatelů venkovních bazénů a koupališť v kraji dokončuje přípravy na letní sezónu

16. květen 2024 08:00

I když meteorologové předpovídají pro druhou polovinu května ještě mírné ochlazení, start sezóny venkovních koupališť a bazénů se blíží. Někde už dokonce otevřeli v předsezónním režimu, většina provozovatelů však plánuje otevření až v polovině června. Poslední přípravy se ale dokončují prakticky všude.

Čtěte také

„Opravujeme obkladačky jako každý rok a 15. června budeme otevírat,“ popisuje nezávislá starostka Lodína Monika Dvořáková typické květnové starosti prakticky všech provozovatelů venkovních koupališť.

Napříč krajem se investic dočkaly nejen samotné bazény, ale i jejich zázemí.

Další typické předsezónní problémy - ty se sháněním brigádníků, plavčíků a dalšího personálu - se letos v Lodíně vyřešily tak nějak samy. „Máme plný stav a nebyl s tím vůbec žádný problém. Myslím si, že kdybychom potřebovali dalších 20 lidí, tak je budeme mít. Letos se to úplně obrátilo a i mladí mají zájem o práci.

Čtěte také

Připravují se koupaliště umělá i ta přírodní, od 1. června začne hlavní sezóna i pro oblíbený areách Dachova u Hořic. Tam už mají pro otužilce otevřeno teď, zatím ale se vstupem na vlastní nebezpečí a bez doprovodných služeb například v podobě občerstvení.

Právě s přípravami stánku s jídlem má v těchto dnech plné ruce práce paní Monika. „Je to spousta práce. Všechno se musí uklidit, vyjednat nabídky s dodavateli, připravit celý prostor, od úklidu až po posezení. Připravit také nějaké novinky, protože lidé nechtějí jíst pořád to stejné.

I když se nabídka občerstvení mění, jedna jistota zůstává - číslem jedna nejen na Dachovech, ale i na jiných koupalištích, zůstávají langoše. Lidé ale stejně jako plný žaludek ocení i čistou vodu. Ta bude určitě na začátku sezóny bez problémů i na rybníkách, určených ke koupání.

Čtěte také

Třeba v Lužanech na Jičínsku s tím problémy nemívají, říká Zdeněk Habich z tamního kempu. „Tato voda má spodní ledové prameny, takže by možná občas nějaký rybář řekl, že támhle ryje kapr, protože to tam bublá. Ale když se na to místo dostanete třeba na šlapadle a sáhnete si, tak je to opravdu ledová voda. Vyvěrají tam spodní prameny.

„A kvalita vody se zde udržuje až někam do konce srpna. Do té doby je to opravdu koupatelné a čisté, dodává Zdeněk Habich.

Ještě jedno mají všichni provozovatelé koupališť společné - věří, že se léto podaří a teplé počasí jim zajistí ekonomicky zajímavou sezónu.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související