Verbuňk je mužský skočný lidový tanec. Je improvizovaný a dosud nesvázaný choreografickými pravidly
Slovácký verbuňk je mužský skočný lidový tanec, který byl roku 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Název verbuňk lze odvodit z německého werbung – najímání nebo ucházení se, ale také verbování. Tímto tancem se dříve loučili odvedenci před odchodem na vojnu.
Je to tanec improvizovaný, nesvázaný choreografickými pravidly. I přesto má určité zákonitosti a znaky, například zrychlující se tempo či gradaci tanečních prvků. Mezi ty nejčastější patří poskoky, výskoky, podřepy, otočky a tlesky rukama a takzvané cifrování. Kromě tance k verbuňku patří i zpěv písně a bohatě zdobený kroj, který odkazuje k oblasti původu tanečníka.
Dnes je verbuňk součástí slavnostních průvodů, například při hodech, svatbách či vinobraní, ale existuje i jeho pódiová varianta. Tu si lze mimo jiné užít například na folklorním festivalu ve Strážnici. Nejhlubší tradici má verbuňk v etnografické oblasti Slovácko v jihovýchodní části Moravy. Dále se díky různým variacím rozlišuje na sedm regionálních typů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.