Velikonoční nádivka by na svátečním stole neměla chybět. Tradice velí použít na přípravu trojí maso
Původně se velikonoční nádivka připravovala bez pečiva. Z mléka a krupice se svařila hustá kaše, do ní se zamíchala vejce a na kousky natrhané nebo pokrájené maso (často kůzlečí). Pak se přidaly zelené bylinky a upekla se.
- 5 housek/rohlíků, den starých (mohou být klidně starší, jen nesmí být úplně tvrdé)
- 250 ml mléka - můžete nahradit vývarem z uzeného masa nebo dát půl na půl
- 5 vajec
- žloutky a bílky zvlášť
- 1 vrchovatá lžička soli
- pepř
- muškátový oříšek
- 400 g vařeného uzeného masa
- 2 hrsti listového špenátu
- 1 hrst bylinek (pažitka, petrželka, medvědí česnek...)
Když maso nebylo tučné, musela se nádivka i přimastit. Ve velikonoční nádivce nesměl podle tradice chybět mimo mladých kopřiv také openec (lidově zvaný popenec, kundrlátek nebo také kočičí tlapa). Je to vytrvalá bylina, která na jaře roste skoro všude. Má řapíkaté listy se srdčitou čepelí a z horních listů vyrůstají modrofialové pyskaté květy.
Tradice velí použít na nádivku trojí maso. Někde se také nádivce říká hlavička. To proto, že se připravovala z masa telecí hlavičky. Podávala se vždy na Bílou sobotu k večeři.
Hlavička nebo chcete-li nádivka musí vonět po uzeném mase a musí být plná vajec. Na velikonočním stole by neměla chybět.
Postup:
Housky si nakrájíme na drobné kousky, dáme je do mísy, pokropíme mlékem a necháme chvíli stát, aby se mléko vsáklo. Mezitím si na malé kostičky nakrájíme uzené maso, omyjeme a osušíme špenát a bylinky a nasekáme je nadrobno.
Z bílků ušleháme tuhý sníh.
Rukama nebo vařečkou důkladně prohněteme namočené pečivo, přidáme prošlehané žloutky, sůl, pepř a muškátový oříšek a znovu prohněteme. Vmícháme maso, špenát a bylinky. Nakonec opatrně zapracujeme sníh z bílků, tím se celá směs odlehčí a nabude na objemu.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Formu vymažeme máslem a vysypeme strouhankou, nádivku do ní rozprostřeme, navrchu uhladíme. Pečeme dozlatova, zhruba 50 minut.
Dobrou chuť!
Související
-
Velikonoční speciality trochu jinak!
Máme pro vás šest receptů od Mirky Teichmanové na tradiční velikonoční jídla.
-
Historii Velikonoc a velikonočních tradic v našem regionu vám...
Radioporadna - Mgr. Jana Nešněrová z Městského muzea a galerie v Úpici. Historie Velikonoc a velikonočních tradic. Jak se slavily Velikonoce v našem regionu - Zají...
-
Víte, že pro naše prababičky Velikonocemi jarní svátky nekončily? A co všechno měly na práci?
Velikonoce platí za hlavní svátky jara. Naše prababičky ale uznávaly i další, které většina z nás už nezná. Navíc bylo jarní období plné práce na polích i v domácnosti.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.