Vedra lákají k vodě. Koupaliště si pochvalují tržby, naopak v některých řekách je nedostatek vody

1. srpen 2018 10:20

Současné počasí prakticky nedává řadě z nás na vybranou - pokud nechceme jen sedět doma u zapnutého ventilátoru a čekat, až se navečer přeci jen trochu ochladí, musíme k vodě. Jenže tenhle nápad mají v kraji desetitisíce lidí a tak se není co divit, že na řadě koupališť evidují rekordní tržby.

Jak poznat vodu, ve které bychom se neměli koupat? Jaká jsou zdravotní rizika?

jezero - rybník - koupání - plavání

Od dob, kdy se Vančurův Antonín Důra bez obav o své zdraví nořil do vln svých říčních lázní, už uplynulo mnoho vody. Naše řeky na čas ztratily vše, co kdysi činilo koupání v nich tolik atraktivním - čistou tekoucí vodu, příjemné přírodní prostředí a v neposlední řadě také plovárny. Dnes se voda v řekách znovu pročišťuje a lidé, které neláká tobogán akvaparku, znovu objevují koupání v přírodní vodě. Některá města investují do obnovy říčních koupališť.

Horké počasí láká k návštěvě koupaliště. Třeba na hradecké Flošně bylo včera odpoledne kolem tisíce lidí, kapacita tedy byla naplněna zhruba z poloviny a zatím se nestává, že by byl areál přeplněný. Na dalších místech to ale občas je doslova hlava na hlavě - a to i proto, že nedostatek vody prakticky neumožňuje koupat se v některých řekách.

Návštěvnosti ne snad že by přímo trhaly rekordy, ale co není, může v srpnu být.

Třeba v Jičíně, kde mají koupaliště i plavecký bazén, je především o venkovní areál podle ředitele Davida Streubela zájem obrovský: „Návštěvnost za měsíc červenec se dá srovnat s rokem 2015, který byl teplotně extrémní. V porovnání s loňským rokem je to za červenec téměř dvojnásobek návštěvníků."

Na koupališti Flošna v Hradci Králové

Ani pod střechou ale nebývá prázdno, někteří návštěvníci dávají dokonce aquacentru přednost před otevřenou plochou, říká David Streubel: „Paradoxně spousta z nich říká, že je tady mnohem příjemněji než venku na sluníčku. Pochvalují se tady uvnitř větší pohodu."

V Jičíně se v případě velkého zájmu dostanou nad hranici dvou tisíc návštěvníků za den.

Výstavba letního koupaliště v Úpici je v nedohlednu. Radnice si napřed nechá vypracovat studii

03417553.jpeg

Zastupitelé Úpice se zatím neshodli na nové podobě letního koupaliště. To by mělo vzniknout z požární nádrže v místní části Radeč. V anketě mezi obyvateli sice těsně vyhrála nerezová varianta, zastupitelé ale hlasovali o levnější plastové. Ani ta ale nakonec podporu nezískala, radnice si nejprve nechá vypracovat studii.

To v Lodíně mají kapacitu dvanáct set lidí a o uplynulém víkendu měli dokonce někteří zájemci smůlu, říká Renata Šavrdová z lodínského koupaliště: „Za celý den jsme měli 1750 lidí. V neděli se to opakovalo, ale to jsme zavírat nemuseli, za celý den bylo 1 500 lidí."

V Lodíně zavřeli o víkendu letos poprvé, vloni se to stalo také jednou. Pokud ale vydrží horké počasí nebo vedra ještě stoupnou, může se i vám přihodit, že si budete muset počkat, až se koupaliště vylidní a někteří lidé odejdou. Až pak mohou provozovatelé znovu pustit další návštěvníky.

Léto, bazén, koupání (ilustrační foto)

„Dáme ceduli, že je koupaliště plně obsazeno a nesmíme pouštět další lidi. Až když nám to klesne a lidé, co přišli ráno, tak odchází, ukazuje se nám to na monitoru, tak teprve potom pouštíme další návštěvníky. Pokud tedy vydrží ve frontě," doplňuje Renata Šavrdová.

A tak pokud se nechcete především o víkendech riskovat, že se do bazénu třeba ani nevejdete, nezbývá než zvolit jinou variantu.

Na rybníku Kačák ve Vrchlabí vyrůstají speciální stavby. Koupaliště by se mělo otevřít v červnu

Na rybníku Kačák ve Vrchlabí vyrůstají speciální stavby

Skákadlo uprostřed rybníka, dřevěný rybářský domek nebo mola. Všechny tyto prvky, které vznikají na rybníku Kačák ve Vrchlabí, už řemeslníci dokončují. Práci jim teď stěžuje hladina vody. Přeměna chovného rybníku, který město nechalo vypustit a odbahnit, přijde na víc než 10 milionů korun. Vznikne tu také pláž a sociální zázemí. Lidé by se tu mohli koupat už za měsíc. 

Obec Mostek na Trutnovsku provozuje přírodní koupaliště a podle nezávislé místostarostky Dagmar Včelákové, která má provoz kempu a koupaliště na starosti, zatím přeplněno nemívají: „Myslím si, že je to tím, že je u nás v koupališti přírodní voda, která není chemicky ošetřena. Což některým lidem vyhovuje. Ale v dnešní době většina lidí vyhledává chemicky upravená koupaliště."

V případě Mostku bydlí v chatkách a stanech v areálu kolem sta lidí, dalších zhruba sto až 150 si koupí vstupenku jenom na plavání, mimochodem ve vodě, která má 26 stupňů, podobně jako třeba v Dolní Kalné nebo na řadě dalších míst - snad jen lesní plovárna v Mladých Bukách se svými třiadvaceti stupni vybočuje z řady.

Koupání, léto

Teplé, prohřáté a hlavně čisté jsou na Královéhradecku i pískovny, pro řadu lidí zatím stále nejoblíbenější místo vodních radovánek. Jenže i tam bývá plno - například v neděli odpoledne stálo u vody v Bělči nad Orlicí sedmadvacet aut jen na místech, kde se nesmí parkovat, a jednotlivými skupinkami byla obsazena nejen pláž, ale i většina malých rybářských míst.

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související