Vědci z hradecké univerzity budou ostřelovat jabloně laserem a pomohou efektivně pečovat o sady
Za pomoci dronů, multispektrálních kamer a laserů vyvíjí přírodovědci z Univerzity Hradec Králové unikátní metodu, která usnadní pěstitelům starost především o sady, ale třeba i vinohrady. Jde o metodu, pomocí které lze rychle a efektivně najít na velké ploše stromy ohrožené tzv. dusíkatým stresem, tedy přebytkem nebo nedostatkem dusíku, který by jim zabránil ve správném růstu a vývoji plodů.
Čtěte také
„Naším cílem je umět rychle a efektivně najít na velké ploše stromy ohrožené tzv. dusíkatým stresem, tedy přebytkem nebo nedostatkem dusíku, který by jim zabránil ve správném růstu a vývoji plodů," popisuje Jan Šlégr, který celý výzkum financovaný Technologickou agenturou ČR (TA ČR) vede.
Využijí k tomu obrazy nasnímané různými druhy kamer: multispektrálními, monospektrálními, případně fotodiodami, které se umístí na drony.
„Listy stromů budeme laserovými paprsky ‚ostřelovat' a na základě vlnové délky zachycené kamerou se vytvoří obraz k další analýze," vysvětluje Šlégr.
Sesbírané obrazy poté podrobí dalšímu zkoumání a vyvinou algoritmy, které v závislosti na typu kamery vyhodnotí stav rostliny. Ze získaných dat je pak možné např. monitorovat výnos a vývoj plodů či zda má rostlina dostatek vody.
Vědci musí také navrhnout nové způsoby, jak umístit na drony lasery a kamery.
„V současnosti pracujeme na prvních prototypech. V úplných začátcích experimentu se ale budeme držet doslova při zemi - než otestujeme pomocí dronů jabloně, vyzkoušíme kamery nejprve na jahodnících," uzavírá Jan Šlégr.
Čtěte také
Projekt TA ČR Zéta pro mladé výzkumníky do 35 let s názvem Návrh nedestruktivních metod na analýzu dusíkatého stresu v ovocnářství uspěl v hodnocení TA ČR na 13.-14. místě ze 400 podaných.
Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové na něm pracují společně s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousech, se kterým je pojí úspěšná spolupráce z předchozích projektů.
doc. Jan Šlégr, Ph.D. (*1986)
Zaměřuje se na měření fyzikálních veličin a vývoj komplexních senzorických systémů a didaktiku fyziky a fyzikální experimenty ve výuce. Podílí se na řadě projektů Technologické agentury ČR, například na projektu Smart Vet, kde vyvíjí systém sledování životních funkcí zvířecích pacientů na veterinárních klinikách. Je také řešitelem projektu Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání PERSONMED - Centrum rozvoje personalizované medicíny u věkem podmíněných onemocnění.
Související
-
Díky atmosféře s minimem kyslíku může ovoce ve skladech ZD Dolany vydržet i několik let
Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku každoročně dodá na tuzemský trh tisíce tun ovoce. Aktuálně jdou na odbyt především různé odrůdy hrušek a jablek.
-
Otáčení Země se zpomaluje, protože Měsíc se od nás vzdaluje rychlostí, jakou člověku rostou nehty
Měsíc vždy lidstvo přitahoval jako něco, co si neuměli obyvatelé Země vysvětlit a co bylo na noční obloze vidět hodně blízko. My naštěstí máme o Měsíci spoustu informací.
-
Dejte si jablko. Budete mít lepší náladu, trávení a imunitu
Jablečné sady v Královéhradeckém kraji už vypadají zadumaně. Většina zimních jablek je ve skladech, stromy čeká odpočinkový mezičas. Letos to neměly jednoduché
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.