Vědci představili první lidský „pangenom“, dosud nejúplnější soubor lidských genomů od 47 lidí

13. květen 2023

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Vědci představili první lidský „pangenom“, tedy dosud nejúplnější soubor lidských genomů, sekvenovaných od 47 lidí různého etnického původu, který lépe odráží světovou populaci. Doufají, že pomůže vysvětlit příčinu řady nemocí a výrazně rozšíří možnosti personalizované medicíny. Do poloviny roku 2024 hodlají vědci zvýšit počet osob, které jsou v datech zastoupeny, na 350.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice získala nový dalekohled. Přístroj umožňuje díky speciálnímu filtru přesnější pozorování Slunce. Dalekohled mohou využívat školní exkurze, ale i veřejnost. Návštěvníci nyní mohou využívat na pozorování Slunce dva dalekohledy. Nový, který stál přibližně 200 000 korun, však odhalí výraznější detaily. 

Čtěte také

Komáry přitahují lidé umytí mýdlem, tvrdí vědecká studieVědci, kteří výzkum prováděli, uvedli, že komáři dávali přednost vůni dobrovolníků, kteří se myli třemi ze čtyř testovaných populárních značek mýdla. Účinky mýdel se u jednotlivých lidí poněkud lišily, pravděpodobně v důsledku interakcí mezi jeho vůní a jedinečným pachovým profilem každého člověka.

Evropská sonda JUICE, zkoumající povrch měsíců Jupitera, postupně zprovozňuje všechny své přístroje. Kamery, senzory, spektrometry a radary JUICE pronikající skrz led budou zkoumat měsíce, aby určily, zda by mohly být obyvatelné pro minulý nebo současný život. Přístroje se nebudou dívat ani tak na zamrzlý povrch měsíců, ale spíše 10-15 kilometrů hlouběji, kde proudí obrovské tekuté oceány. Toto extrémní prostředí by mohlo být domovem bakterií a jednobuněčných organismů.

Čtěte také

Odborníci na umělou inteligenci se zapojují do boje s civilizačními nemocemiOdborníci z deseti zemí včetně výzkumníků z Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze vyvíjejí systém na bázi umělé inteligence, který vyhodnotí individuální riziko nemocí způsobených stravou a na míru uživateli poskytne výživové poradenství. Vědci tak chtějí pomoci bojovat proti civilizačním onemocněním, jako jsou cukrovka, nemoci srdce a cév nebo obezita. 

Při rekonstrukci středověké tvrze v Hluku na Uherskohradišťsku objevili archeologové Slováckého muzea řadu cenných nálezů. Jsou mezi nimi střepy pravěkých a středověkých keramických nádob, zvířecí kosti nebo železné předměty včetně sekyry. Odkryli také klenbu raně novověké kanalizace a část původního vodního příkopu.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související