Ve Zdobnici v Orlických horách mají nové terénní trasy pro cyklisty. Jde o takzvané singletracky

22. září 2020 10:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Singletracky Zdobnice

Zdobnice v Orlických horách na Rychnovsku dokončila nové singletracky. Lidé ale zatím téměř jedenáctikilometrovou trať horským terénem fyzicky využívat nemůžou, k jejímu otevření totiž ještě zbývá udělat několik drobností. 

První část pro trénink terénních cyklistů v údolí je ale už hotová, její součástí je také servisní stanice kol a dobíjecí stanice pro elektrokola.

Čtěte také

Pavlína Hradecká nás zavedla na jedno velmi příjemné místo. Člověk by řekl, že je to centrum obce. Ale jsou tady lesy, sem tam nějaká chata, nahoře stojí kostelík. Ocitli jsme se v odpočinkovém areálu hned vedle řeky.

„Nacházíme se v prostoru dětského hřiště, vedle kterého vedle kterého byl vybudován track a cvičný trail pro bikery. Vzniklo to v rámci projektu Singletrack Glacensis, který byl budován regionem Orlicko-třebovsko spolu s polským partnerem."

Jsou tu vidět různé kopečky a mezi nimi dráha. Na co se to vlastně díváme.

„Stojíme u pumptracku, což je taková speciální dráha o půdorysu přibližně 20 krát 20 metrů, plná klopených zatáček a terénních muld. Kde si cyklista, malý i velký, může osvojit základy jízdy na trailech, které jsou zbudovány nad námi v lese," vysvětluje David Dařílek.

A hned doplňuje.
„Jedná se o jednosměrnou stezku zbudovanou pro zábavnou jízdu v přírodě."

Jak taková dráha vzniká?

To musel někdo projít terén a vytipovat vhodná místa. Protože jezdit lesem není žádná legrace.

Čtěte také

„Určitě. Je to práce projekční kanceláře, která přesně ví, jak má taková dráha vypadat," říká David Dařílek.

A Pavlína Hradecká dodává.
„Vytipuje se určitá lokalita, tam se projdou místa, která by mohla být vhodná. Osloví se projekční kancelář, která tohle zpracovává. Vytvoří se náhled, jak by to mělo vypadat. A pokud se vše povede, tak se může začít budovat."

Cyklistické trasy, takzvané traily, už byly po stavební stránce dokončeny. Zbývá ještě několik administrativních úkonů. Pokud půjde vše podle plánu, první bikeři by si trasy ve Zdobnici mohli projet do konce letošního roku.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související