Ve westernovém městečku Stonetown na Vysočině vás naučí házet lasem i tomahavkem

25. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Banka, kancelář šerifa

Kolty proklatě nízko, biče, lasa a tomahavky. To sice jsou propriety známé z filmů o divokém západě, ale vy za nimi nemusíte jezdit až tak daleko. Stačí na Vysočině sjet z dálnice D1 u Humpolce a vstoupit do městečka Stonetown.

Westernové městečko Stonetown vznikalo postupně díky nadšení skupiny přátel, kteří začali v lese nedaleko Humpolce pořádat letní tábory. Časem vyrůstala stavba za stavbou, až vzniklo celé městečko. To se ostatně rozrůstá stále. „Poblíž je vesnička Kamenice, a tak se to u nás mělo jmenovat Stonevillage, ale my jsme chtěli být město,“ představuje Stonetown jeho starosta Petr Řádek.

Když se návštěvník rozhlédne po Mainstreet, tedy hlavní ulici, musí uznat, že to už město je. Stojí tu banka, úřad šerifa, kavárna, kasino, obchod a nově i kostel se zvonem. „Není tu jediný barák, který by byl jenom kulisou. Jsou to všechno plnohodnotné funkční objekty,“ ukazuje Petr Řádek.

Návštěvníky tu chtějí především naučit, jak se zabavit sami. Každý si může půjčit laso, tomahavk nebo nože a zkusit si zaházet na dřevěný terč. „Můžou střílet z luku, hodit si podkovou nebo rýžovat zlato pomocí pánve,“ vyjmenovává starosta s tím, že vždy je někdo připravený poradit nebo činnost předvést. Zkušenosti ukazují, že se ve Stonetownu zabaví děti i dospělí.

Házení nožem do terče

Mezi novinky westernového městečka patří dílna, kde si zájemci mohou zkusit vyrobit kožený přívěsek nebo váček. Truhlářský koutek zase nabízí výrobu formy na mýdlo. Odpočinout si pak každý může v kavárně nebo na verandě před ní u šálku dobré kávy a kousku domácího jablečného závinu.

Spustit audio