Ve vzorcích z planetky Ryugu vědci objevili různé aminokyseliny, základní stavební kameny života

11. červen 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Japonští vědci objevili ve vzorcích odebraných z planetky Ryugu více než 20 druhů aminokyselin. Aminokyseliny, které jsou základními stavebními kameny života, byly podle agentury Kjódó na některé z planetek zjištěny vůbec poprvé.

Lidé mají v těchto dnech šanci, že spatří na nebi takzvaná noční svítící oblaka. Působivý úkaz se každoročně objevuje v týdnech kolem slunovratu, k vidění bývá do počátku srpna. Tři dny po slunovratu, 24. června časně ráno, pak lze pozorovat vzácné seskupení všech pěti očima viditelných planet společně s Měsícem, uvedl astronom Petr Horálek. Jde o Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn.

Národní muzeum bude v Terezíně restaurovat 20 vzácných předmětů ze Sýrie. Národní muzeum přivezlo dvacet vzácných sbírkových předmětů ze Sýrie, z nichž některé jsou staré až 4000 let. Odborníci je budou restaurovat v Terezíně. Artefakty pocházejí z doby bronzové a antiky.

Čtěte také

Prehistorický boj o potravu možná před třemi miliony let přispěl k vyhynutí obřího žraloka megalodona. Výzkum fosilních zubů tohoto oceánského obra naznačuje, že o jídlo musel soupeřit s velkým bílým žralokem. Uvádí to studie, o které informoval server BBC News.

Třídenní Veletrh vědy v pražských Letňanech nabídnul více než 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem i exponáty z letošního Expa v Dubaji. Příští rok se věda ve velkém představí opět na začátku června.

Meteostanice na půdě gymnázia na Slezském Předměstí v Hradci Králové sbírá data pro celý svět i britské království. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...