Ve Vrchlabí častěji zalévají městskou zeleň a testují zavlažovací systém květinových pyramid

29. červen 2019 10:03
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ve Vrchlabí zalévají denně městskou zeleň

Sucho, bezvětří a vysoké teploty dávají zeleni a květinám mnohde pořádně zabrat. Například ve Vrchlabí pracovníci technických služeb proto mnohem častěji zalévají a to každé všední ráno.

Zeleň potřebuje pomoc. Pracovníci technických služeb v Hradci Králové zalévají každý den

Kropící vůz v ulicích Hradce Králové

Pracovníci technických služeb v Hradci Králové mají teď nejvíc práce s údržbou veřejné zeleně. Každý den vyjíždějí s cisternami a zalévají záhony, mladé stromy a travnaté plochy. Letošní léto je totiž velmi horké a zeleň potřebuje pomoc. 

Navíc kvůli současným vedrům ještě ani nerozmístili veškerou květinovou výzdobu. Teď testují také speciální vnitřní zavlažovací systém květinových pyramid.

Pracovníci technických služeb města Vrchlabí právě přijeli do Jiráskových sadů. Z auta sundávají hadice a začínají zalévat jeden strom za druhým.

Radek Pešta vysvětluje, kolik asi litrů vody potřebuje jeden strom:
„Asi tak 200 litrů. Člověk to už tak nějak odhadne. Podle toho, jak moc velké je sucho. Když je horko a sucho, tak zaléváme každý den."

Ve Vrchlabí zalévají denně městskou zeleň

A hned doplňuje: „Vyrážíme ráno v 6:30 hodin a už za hodinu je jedna cisterna vykropená. A pokračujeme dál."

Jak správně zalévat zahrádku i pokojové rostliny

zalévání, zálivka

Je dobré zalévat méně často a důkladněji. Třeba u rajčat je vhodné zalévat jednou za tři dny a aby rostlina ve vodě stála. Nejlépe je zalévat v podvečer. U pokojových rostlin musíme brát v potaz jejich prostor v květináči. Přílišná pečlivost škodí, nepečlivost udělá menší škody. Je zapotřebí vlhkost kontrolovat. Sáhneme na povrch zeminy a pokud je proschlý, tak zalijeme. Po celém povrchu květináče, aby voda prosákla do spodní misky. Dokud opět nevyschne povrch země, tak nezaléváme. O radu poprosila Lucie Peterková zahradníka Františka Hlubockého.

S ředitelem Technických služeb města Vrchlabí Jiřím Prokopcem jsme se sešli na kompostárně. A to z toho důvodu, že je zde ještě v tuto chvíli stále část městské květinové výzdoby.
„Ano, je to se zpožděním zhruba tří týdnů. Zalévají se denně a ještě uvnitř máme závlahový systém. Ten je nezbytně nutný pro růst květin. Protože bychom to nestihli uzalévat."

A dodává: „Jsou tam tři trubky a otvory, které jsou v nich navrtány, to plynule udržuje vlhkost v celé květinové pyramidě."

Zaměstnanci technických služeb ve Vrchlabí musí zalévání městské zeleně dokončit většinou do 11 hodiny dopolední. To už se rtuť teploměru začíná šplhat opravdu hodně vysoko.

Spustit audio

Související