Včelaři v Královéhradeckém kraji letos úspěšně bojují s morem včelího plodu

21. červen 2018 10:47

Loni bylo na území hejtmanství odhaleno podle údajů Veterinární správy 5 ohnisek této nákazy. Letos zatím veterináři nezaznamenali žádný případ.

Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza bakteriálního původu. Choroba je důsledkem nedostatečné péče o včelstva a nedá se léčit.

V Královéhradeckém kraji se objevil mor včelího plodu. Veterináři začali velmi rychle jednat

03694142.jpeg

Závažné onemocnění včelích larev bylo tentokrát prokázáno na dvou místech. Jedno ohnisko nákazy bylo přímo v Hradci Králové a druhé v obci Dolní Přím - Probluz. Veterináři už přistoupili k preventivním opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nemoci.

Riziko propuknutí nákazy mohou včelaři snížit pouze dodržováním preventivních opatření, říká za královéhradecké včelaře Jaroslav Charvát: „Mělo by se hodně obměňovat dílo, to znamená, aby včely vytáhly mezistěny a aby to dílo nebylo staré. Aby se měnily úly. Protože bakterie toho moru plodu se dostává do dřeva až do hloubky 5 milimetrů a na to nepůsobí žádný desinfekční prostředek."

V dlouhodobých statistikách veterinární správy patří krajští včelaři k nejpečlivějším v republice. Loni jim sice statistiku pokazilo 5 ohnisek této choroby, ale ve srovnání se Zlínským krajem, kde bylo loni objeveno 45 případů, je to stále zanedbatelné číslo.

Včela

„Královéhradecký kraj si stojí velmi dobře. Samozřejmě minulý rok nám trošku pošramotil pověst, ale jsme v první třetině všech krajů. Minulý rok tady bylo pět ohnisek, ale u jednoho včelaře byla ta ohniska dvě, takže tam se na nakumulovalo," říká ředitel Krajské veterinární správy Aleš Hantsch.

Mám 20 milionů neposedných zaměstnanců, usmívá se včelařka Simona Adamcová

Simona Adamcová, držitelka titulu Živnostník roku 2015

Simona Adamcová před několika lety vůbec netušila, že jednou bude držitelka titulu Živnostník roku a už vůbec ne za jaký obor podnikání. Tahle mladá žena měla totiž kdysi dost slibně nastartovanou dráhu profesionální hudebnice.

Samotní včelaři velmi úzce spolupracují s veterinární laboratoří, kam každý rok zasílají vzorky z jednotlivých úlů. Případná nákaza jim totiž komplikuje práci se včelstvy.

„V těchto dnech včelaři v našem okrese rozmisťují ve včelách takzvané obálky, do kterých padá měl. Ta se potom analyzuje v laboratoři. A pokud spóry moru nevyrostou, tak se podle toho zase upravuje další režim," vysvětluje za včelaře Jaroslav Charvát.

V případě prokázání nemoci je nařízena likvidace všech úlů a také pomůcek, které přišly do styku s napadeným včelstvem. Škody následně včelaři kompenzuje Ministerstvo zemědělství.

03694142.jpeg
Spustit audio

Související