Vánoční těšení aneb Advent v Hradci Králové. Rozsvícení stromů i trhy s bohatým kulturním programem

1. prosinec 2023

První adventní víkend klepe na dveře, tak je nejvyšší čas vám povědět, jaký bude Advent v Hradci Králové, kdy se rozsvítí oba velké vánoční stromy a co se chystá na Velkém náměstí, kde budou letos vánoční trhy. Proto jsme pozvali do studia ředitele a jednatele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslava France.

Oba hradecké vánoční stromy už jsou na svých místech, jak na Velkém náměstí, tak na Masarykově náměstí. Kdy se rozsvítí?
První adventní neděli, to znamená 3. prosince.

Miroslav Franc ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak čím začneme?
Už v sobotu 2. prosince začneme s vánočními akcemi na Šrámkově statku v Pileticích, kde se snažíme přiblížit staré lidové zvyky, které se vztahují k vánočním svátkům. Srdečně všechny zvu, budou tam dílničky, děti si budou moci vyrobit nějaké zvykoslovné předměty a vánoční ozdoby, bude se péct chleba i tradiční buchtičky máčené v sirobu. Bude to krásně vonět, chybět nebudou ani betlémy, prostě bude tam krásná vánoční atmosféra. Šrámkův statek v Pileticích v sobotu 2. prosince od 10 do 16 hodin.

Hradec bude mít konečně kluziště. Uvidíme, jak se to osvědčí. A s dopravním podnikem jsme prodloužili trasu vánoční linky zdarma.
Miroslav Franc, ředitel a jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti

A v neděli pak bude následovat rozsvěcení vánočních stromů. Tam bude také připraven nějaký program?
Ano, začínáme v 16 hodin nejprve kulturním programem na Velkém náměstí. Nejprve vystoupí pěvecký sbor Squadra Risonante, potom paní primátorka rozsvítí vánoční strom a následovat bude vánoční koncert Olgy Lounové.

Čtěte také

Pokračovat se bude vánočními trhy, protože to je krásná tradice v Hradci Králové. Dříve byly na Masarykově náměstí, letos už podruhé na Velkém náměstí.
Ano, vánoční trhy budou podruhé na Velkém náměstí, proběhnou od 8. do 22. prosince. Budeme tam mít zhruba 100 stánků, a ten sortiment zboží jsme se snažili vybrat tak, aby si každý přišel na své. Najdete tam vánoční ozdoby a výrobky lidové tvorby či uměleckých řemesel, ale také bohaté občerstvení, které k vánočním trhům patří. A chci upozornit na některé zajímavosti letošních vánočních trhů. Za prvé, Hradec bude mít konečně kluziště. Uvidíme, jak se to osvědčí.

Čtěte také

Takže i s bruslemi můžeme přijít.
Ano, se svými bruslemi, protože půjčovna bruslí zřejmě nebude. A znovu jsme připravili s dopravním podnikem vánoční linku zdarma. Tentokrát jsme prodloužili trasu, linka bude vyjíždět z terminálu od hlavního nádraží a samozřejmě se zastávkou na Velkém náměstí. Takže hlavně pro seniory je to zajímavá služba, protože někdy je pro starší lidi obtížné chodit ulicí V Kopečku nebo schodištěm Bono publico na Velké náměstí. A o víkendech bude jezdit i vánoční vláček po Velkém náměstí. A připojila se k nám i Galerie moderního umění, která bude mít v období vánočních trhů nejen otevřeno, ale bude mít i padesátiprocentní slevu na vstup na své výstavy.

Vánoční trhy - dopravní linka

Když se podíváme do programu, každý den tam bude něco zajímavého.
Ano, přivítáme taková jména jako Ilona Csáková, Michal Horák nebo David Deyl, kteří zazpívají. A jeden den, sobota 16. prosince, bude patřit Českému rozhlasu Hradec Králové. Pořídili jsme i nové světelné objekty na vánoční trhy, takže to bude trošku víc zářit. Pro děti budeme mít tradiční kolotoč, staročeskou střelnici, ukázku řemesla kováře. Takže věřím, že se nám podaří znovu vytvořit tu správnou atmosféru. Zejména pokud vydrží počasí a trošku nám zasněží. Měli bychom Vánoce na sněhu a ledu.

Pane řediteli, chci připomenout, že u příležitosti výročí založení samostatného československého státu jste obdržel od města medaili nejen za dlouholeté vedení městské kulturní organizace, ale i za obnovu Bílé věže a záchranu Šrámkova statku v Pileticích. Moc blahopřejeme.
Děkuji.

Na Bílé věži chystáme 2. prosince noční prohlídku, Čerti věž obsadí na Mikuláše a 9. prosince Svítání na Bílé věži, vše oblíbené akce.
Miroslav Franc, ředitel a jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti

Co se vám honilo hlavou, když jste přebíral na slavnostním galavečeru ocenění?
Hlavně, jak ten čas strašně letí. Protože jsem ve funkci 32 let. A když se na to podívám, tak mi to připadá, jako kdybych nastupoval předevčírem. Ale má profesní historie je docela zajímavá. Před rokem 1989 jsem dva roky dělal ředitele Okresního kulturního střediska v Jičíně, takže jsem se v branži pohyboval, a město Hradec Králové vypsalo výběrové řízení na ředitele bývalého Parku kultury a oddechu. To pak bylo zrušeno, byla založena Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a vypsáno výběrové řízení. Tak jsem to zkusil. Každá zkušenost dobrá. A protože jsem tam byl jediný z branže, tak jsem ten konkurz vyhrál. Dnes musím poděkovat tehdejšímu vedení města v čele s Martinem Dvořákem, že našlo odvahu poměrně mladému, nezkušenému člověku svěřit řízení této instituce. To bylo tedy před 32 lety.

Čtěte také

Stáli jste u zrodu mnoha krásných kulturních programů a tradic v Hradci Králové. Jen namátkou Středoevropský jazzový most, Entrée k tanci, Folklorní festival Pardubice - Hradec, Hradecký koštýř a další. Na co vy jste nejvíc pyšný, co se povedlo tady v Hradci?
Když si vzpomenu na ty začátky, tak jsme si dokonce vyzkoušeli zorganizovat opravdu velké a náročné akce. Jako byla světová přehlídka amatérského filmu, uspořádali jsme i mistrovství Evropy streetdance juniorů. Takovým prvním prubířským kamenem pro nás byla Smetanovská klavírní soutěž. A také jsme založili tradice nových festivalů, snažili jsme se přiblížit takové žánry, které se v Hradci často nevyskytovaly. Já, vzhledem ke svému zaměření na tanec, jsem se soustředil na taneční záležitosti.

Krásně se povedla rekonstrukce a oprava Bílé věže, což byla unikátní záležitost. Po celé republice o tom lidé mluví a tohle nám závidí. Tak to vás také musí těšit, ne?
Určitě. Nedávno jsem mluvil s architektem Chmelíkem. To je hlavně jeho zásluha, že to dopadlo tak dobře. A je zajímavé, jak ta myšlenka vznikla. Protože jsme na Bílé věži začali dělat nějaké výstavy, tak jsme chtěli zlepšit služby pokladny, kde bychom poskytovali informace a prodávali suvenýry. Tak jsme za panem architektem zašli a poprosili ho, jestli by nám udělal nějaký návrh a jestli by bylo možné umístit do věže nějaký výstavní systém. Začali jsme o tom diskutovat a začaly padat další a další myšlenky. Začali jsme se bavit o moderních technologiích, že by bylo fajn mít virtuální prohlídky i výstavy, až nakonec vznikl projekt, kde se přistavila moderní pokladna k té slavné historii. A myslím si, že to dopadlo úplně skvěle.

Čtěte také

Vy jste také dokonce jedním ze zvoníků na hradecké Bílé věži.
Na to jsem nesmírně pyšný. S partou nadšenců jsme obnovili zvonění na zvon Augustin v roce 2008. Měli jsme tenkrát nějaké informace, že statika Bílé věže je tím zvoněním narušována, tak jsme nechali udělat odborné posudky statiků i dendrologů a ujistili jsme se o tom, že to není pravda. Byly to spíše nějaké ideologické důvody, které bránily zvonění. Zvon zvonil předtím naposledy v roce 1968. Tak jsme provedli pokusná zvonění a pak jsme začali zvonit. Po rekonstrukci Bílé věže jsme odstranili nějaké překážky, které tam byly a dnes už je to pohodlné, takže je to paráda.

Na Bílé věži se konají také zajímavé prohlídky, budou tam prý i čerti.
Nejen čerti, 2. prosince máme oblíbenou noční prohlídku, 5. prosince, na Mikuláše, tedy Čerti na Bílé věži a 9. prosince Svítání na Bílé věži, také oblíbená akce.

Miroslav Franc a Jakub Schmidt ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Krásný Advent v Hradci vám dnes popřál ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc. Díky za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související