Vánoční kapři budou dražší. Sucho snížilo hmotnost i počet ryb v nádržích

13. listopad 2018 08:07

Letošní sucho ovlivnilo i chov ryb. Rybáři už v létě předpovídali, že ztráty budou počítat v miliónech korun. A podzimní výlovy jejich tušení potvrdily. Proto se rozhodli ryby směřující na vánoční stoly zdražit. 

„Nějakých 10 až 15 procent proti průměrným rokům produkce skutečně chybí," a tak bude potřeba o zmíněných deset procent navýšit i prodejní ceny, říká ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.

Sucho ohrožuje i jednu vánoční tradici. Může se stát, že se český kapr nedostane na každý stůl

03423921.jpeg

Sucho a málo srážek trápí i rybáře. Třeba Rybářství v Chlumci nad Cidlinou dokončilo úklid jednoho rybníka, ve kterém v minulých dnech uhynulo kolem deseti tun ryb, další jsou v ohrožení. A zdá se, že situace se v dohledné době nezlepší.

Podobně jsou na tom až na výjimky i v dalších rybářských firmách v kraji. Jednou z výjimek je třeba společnost Městské lesy Hradec Králové, která obhospodařuje asi 40 hektarů rybníků s obsádkou kolem dvanácti tun. I když v těchto vodách zůstalo ryb tolik, kolik bylo v plánu, půjdou ceny nahoru - rybářům vzrostly náklady kvůli výraznému zdražení krmného obilí.

A jak to tedy bude vypadat s Vánočními cenami? Podle Ladislava Vacka už je chlumecké rybářství stanovilo: „Doufáme, že už s cenou hýbat nebudeme. Budeme prodávat všechny ryby bez rozdílu a výběru na sádkách za 85 korun za kilogram. Předpokládáme, že na stáncích budou ryby stát přes 100 korun. Podle toho, jak si kdo určí cenu, to už potom záleží na samotných prodejcích."

Štika obecná by měla opět lovit ve vrchlabském Kačáku (ilustračná foto)

Dražší než vloni budou i ryby z produkce Kolowratského rybářství v Opočně, do konce listopadu pořídíte kapra v maloobchodě za 89 korun, v prosinci za 95. Pod sto korunami chtějí udržet cenu kaprů na Vánoce i rybáři z hradeckých Městských lesů.

Kapr obecný

To, že škody na rybí obsádce skutečně vznikají a nejde jen o rozmar velkých firem, potvrzuje i technik Východočeské územní organizace Českého rybářského svazu Jan Pohl.

Na sportovních revírech jdou škody do desítek miliónů korun a Jan Pohl není optimistou ani do budoucna: „Pokud budou ty srážky nadále vypadat tak, jak vypadají, tak to prostě bude jen horší a horší. Spodní voda neustále slábne a tím pádem vodoteče také ztrácí na vodnatosti."

S nedostatkem vody se stále potýkají i rybářské firmy, chybí voda na sádkování, ryby není do Vánoc kde přechovávat a i to v konečném důsledku zvyšuje ceny tržních ryb.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související