Vamberecké krajkářky upaličkovaly rekordně velký kulatý ubrus o průměru téměř 270 centimetrů

23. prosinec 2021 08:11

Krajkářky ve Vamberku upaličkovaly unikátní dílo. Po roční práci dokončily kulatý ubrus o průměru bezmála 270 cm. Použily na něj 8000 metrů egyptské bavlny a jen pro představu, kulatá krajka měřila na délku zhruba 8,5 metru. Všechny se shodly na tom, že takovou krajku dosud ani jedna z nich nikdy nedělala. 

A protože jde o ojedinělou záležitost, musela se na jeho vzniku podílet i moderní technika.

Čtěte také

„Trošku to posuneme. Vidíte to?“ Srovnat takový obrovský ubrus, aby vypadal opravdu tak, jak to má být, je docela složité. A Jana Štefková je velmi významně podílela na jeho výrobě.

„Ta práce trvala téměř rok od prvního nápadu. Abych to vysvětlila, jedná se o ubrus široký 266 centimetrů. Není celopaličkovaný, ale lemovaný krajkou širokou 14 centimetrů. Ta je paličkována do kruhu, není to pruh krajky k ubrusu našitý.

Jak vznikal samotný vzor?

„Musela jsem požádat grafické studio, aby mi udělalo ony kružnice a první výseč. Je to rekonstrukce ubrusu, původní návrh od paní Serbouskové Sedláčkové je starý asi 80 let. S prací mi tu pomohla Jitka Moravcová.

Vamberecké krajkářky upaličkovaly rekordně velký kulatý ubrus

„Já se krajkou zabývám už 42 let. A když za mnou paní Štefková přišla s tímto nápadem, tak jsem s tím neměla problém. Ovšem tak velikou krajku jsem ještě nedělala. Bylo to poprvé a jestli naposledy, to se teprve uvidí. To nevím, usmívá se Jitka Moravcová.

Čtěte také

Marie Zemanová je další krajkářkou, která se na výrobě tohoto unikátu podílela. „S paní Moravcovou jsem vytvářela přímo samotný lem. Práce to byla velice zajímavá a hezká, ale hodně náročná.

Etnografka Martina Rejzlová pracuje ve vambereckém Muzeu krajky. Setkala se s něčím podobným už za dobu své praxe? „V celé kompozici vychází krajka ze základních krajkářských vzorů. Ale na druhou stranu působí velice moderním dojmem. Je to opravdu ojedinělé dílo svojí délkou i krásou znázornění.

Čtěte také

V čem je tedy tato krajka ještě výjimečná? „V dnešní době se dělají hlavně obrázky a šperky. Popřípadě známé výtvarnice vytváří velké prostorové krajky. A tohle se doopravdy v dnešní době už nevyrábí. Jen ten technologický postup, sehnat kvalitní šíři ubrusu, metráž dva metry a devadesát centimetrů, to už se zkrátka nevyrábí. Stolničina se už dnes moc nedělá.

Unikátní krajka je určena na sváteční stůl. A u svého nového majitele bude zdobit právě štědrovečerní tabuli.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související