Václav Souček: Způsoby a nezpůsoby

Holčička píše
Holčička píše

Plagiátorství rozhodně není žádné novum, rozvijí se jenom jeho způsoby a nezpůsoby. Kdyby nebylo pohodlného skenování celých stránek a diplomku musel uchazeč vyklepat na psacím stroji značky Zeta, pravopisné chyby by nejspíš objevil. 

Není-li žalobce, není ani soudce - jenže plagiátor se může dnes ocitnout na hanbě s odstupem několika let, srovnávací metody jsou neomylné. Hanba umí zruměnit líčka a nechá vystoupit potu na čele, pokud plagiátor není zrovna teflonový a splachovací. Dva případy z horních pater mají jistou vypovídací hodnotu.

Následně však zalévá pocit studu i nezúčastněné pozorovatele; jakpak to, že ten překotný, z řetězu utržený rozmach vysokých škol nese tak kyselé hrozny? Ještě jsou v živé paměti expresní studia a rychlení absolventi právnických fakult. Systémy vzdělávání a způsoby studií by přece měly garantovat prosperitu a harmonii společnosti.

Zůstává na vážené akademické obci, aby plagiáty nebyly vnímány jen jako lehce tolerovaný způsob čerpání zdrojů. Není kouře bez ohně.