Václav Souček: Vousatý zákon

18. květen 2017
Zákoník

Jsou věci, kterým nemůžeme rozumět a ovlivnit je, třeba takové měnové intervence ČNB. Záhadné zůstávají i jiné finanční vlny, úroky z hypoték dejme tomu. A důmyslně seřizovaný předstih cen pohonných hmot.

A potom takové drtky, maličkosti. Šumivé multivitaminové tablety stávaly na každém krámě pár kaček, ale náhle se jejich cena vzepjala jako kůň automobilové stáje Ferrari: leták jedné z lékáren hlásá, že tento doplněk (jenž není určen jako náhrada pestré stravy) prodejce výhodně zlevňuje z ceny přesahující stokorunu.

Obrníte-li se trpělivostí a vybavíte se lupou, dočtete se chemického složení, doporučených dávek pro dospělé a mládež, výživových hodnot a varování pro alergiky. Něco musela stát i ona plastová tuba, zvěstující dále, že preparát o hmotnosti 76 gramů uvedla na trh jistá společnost s ručením omezeným se sídlem v tuzemsku. Nejde tudíž o lék, podléhající bedlivému dohledu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, proto mohou jeho ceny a marže vykazovat strmý vzestup.

Letmo vynásobíte počtem lékáren a počtem propagačních materiálů, počtem důvěřivých spotřebitelů, a teskně vzpomenete někdejších barevných šumáků v sáčku za šesták. A mrkne na Vás šibalsky jak paní Jílková vousatý zákon trhu – dá-li Vám milion lidí po koruně, nic jim to neudělá, a z Vás je milionář.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.