Václav Souček: Tolerance a imunita

Pohoršení nad vstřícnou tolerancí KSČM k nové vládě je hlasité, jakož i pokrytecké, neboť podobné přízně požívaly i předchozí vládní garnitury. Odvaha na politické burze zlevnila. Slyšet jsou především okruhy politických protivníků, které si zásadními výhradami stvrzují vlastní důležitost, když už prokázaly, jak jim to vládnutí nejde. 

K tomuto názoru se dopracovala část veřejnosti, která se obvykle příliš neprojevuje, proto je nazývána mlčící většinou. Mlčící většina je navzdory sněmovnímu hřímání schopna tolerovat i aktuální „firemní“ vládu premiéra Andreje Babiše.

Tolerance mlčící většiny však není, a hlavně nebude neohraničená. Mlčící většina je si intuitivně vědoma, že bezbřehá tolerance znamená totální ztrátu imunitního obranného systému. Vždy se tedy uchyluje k nepsanému pravidlu „všeho do času…“.

Tiše a poněkud archaicky z jejích řad zaznívá: „Neslibuj, že vykonáš, nechlub se, žes´ vykonal, ale ponech skutkům svým, aby za tebe mluvily“.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.