Václav Souček: Svět nadprůměrů

Finance a projekty (ilustrační foto)
Finance a projekty (ilustrační foto)

Svět nadprůměrných financí zůstává pro české střádaly stále velkou neznámou, třebaže jde v podstatě jen o násobky položek. 

Někdejší „velký šéf" brazilského fotbalu dostal za účast v korupčním skandálu čtyři roky za mřížemi natvrdo, a pokutu převyšující milion dolarů. Nedosti na tom - přes tři miliony dolarů navíc musí vrátit. Odsouzený brazilský funkcionář se nachází vysoko za hranicí produktivního věku, což znamená, že musí sáhnout do úspor z let osmdesátých, kdy býval guvernérem státu Sao Paulo.

Český škudlil stěží čelí pokušení srovnání s finanční nehodou tuzemského fotbalového šéfa, jenž v průběhu policejního vyšetřování dotačních nesrovnalostí převedl nemovitosti za více než čtyřicet milionů na manželku. Policie tak stihla obstavit pouze dvě budovy v hodnotě vyšší než 26 milionů, neboli onen pověstný „chlup na dlani".

Škoda, že vysoká výkonnost „velkého šéfa" české kopané v produktivním věku nebyla napřena k obecně prospěšnému zájmu. Schopnost je to bezesporu unikátní, třebaže nikoliv ojedinělá. O nadprůměrné, vysoce produktivní typy u nás není nouze.